Francúzsky minister životného prostredia opúšťa vládu, kritizuje tlak lobistov

Nicolas Hulot. [Christophe Petit Tesson/EPA]

Okrem toho, že odchod obľúbeného ministra bude ranou pre prezidenta Macrona, nečakaný krok poodhaľuje negatívne zákutia environmentálnej politiky francúzskej vlády.

Francúzsky minister pre ekologickú transformáciu Nicolas Hulot v utorok ráno (28. augusta) vo francúzskom verejnom rádiu France Inter oznámil, že odstupuje z funkcie. O rozhodnutí neinformoval ani prezidenta, ani predsedu vlády.

Ako obľúbenú osobnosť francúzskeho verejného života, novinára a autora cestopisných dokumentov ho prezident Macron do svojho kabinetu pozval v roku 2017. Ministerské kreslo odmietol predtým od vlád Jacquesa Chiraca, Nicholasa Sarkozyho aj Françoisa Hollandea.

Hulot teraz vyhlásil, že nechce byť súčasťou politiky „malých krokov“ v enviromentálnej oblasti.

Napriek tomu, že Európsky parlament hlasoval o zákaze dovozu palmového oleja do roku 2021, Francúzsko povolilo ďalší import biorafinérii Total. Rozhodnutie vyvolalo v krajine vlnu kritiky.

Macron sa doma spolieha na technokratov, vonku na Nemecko

Po parlamentných voľbách obmenil francúzsky prezident aj vládu.

Horké príchute

Hulot, ktorý si svoje meno vybudoval na obhajobe životného prostredia a klímy, francúzske povolenie pre rafinériu dôrazne odsúdil. Bola to však len jedna z mnohých horkých príchutí, ktoré musel po nástupe do vlády minister prehltnúť. Intenzívne sa debatuje najmä o mnohých kompromisoch medzi súkromnými záujmami a rezortom životného prostredia.

„Začali sme znižovať používanie pesticídov? Odpoveď nie je! Začali sme s procesom, ktorý by zastavil narušenie biodiverzity? Odpoveď nie je!“ povedal.

Dodal, že svoje rozhodnutie neoznámi prezidentovi Macronovi, ani predsedovi vlády Edouardovi Philipemu, ktorí by sa ho pokúšali od tohto kroku odrádzať.

Predtým, ako doterajší minister prijal pozvanie do rannej šou, sa v Elyzejskom paláci zúčastnil  sa stretnutia, počas ktorého prebiehala diskusia o nových pravidlách lovu zvery. Hulot priznal, že bol šokovaný z toho, že sa debaty zúčastnil aj miestny známy lobista.

Francúzski poľovníci sa snažili rozšíriť už dnes vyčerpávajúci zoznam 64 druhov vtákov, na ktoré môžu poľovať, na rozdiel od 14 druhov, ktoré vo väčšine ostatných európskych krajín považujú za limit. V zozname sa nachádzajú medzi inými aj pinka obyčajná či hus veľká.