Klimatická aktivistka Thunbergová europoslancom: Mali by ste panikáriť

Greta Thunbergová s predsedom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim. [Twitter EP]

Švédska tínedžerka vyzvala politikov, aby uvažovali rovnako ako v súvislosti s medzinárodným úsilím vyzbierať prostriedky na renováciu požiarom zničenej katedrály Notre-Dame.

Švédska tínedžerka a aktivistka za ochranu životného prostredia Greta Thunbergová v utorok (16. apríla) upozornila, že na zastavenie klimatickej zmeny dochádza čas. Europoslancov vyzvala, aby začali panikáriť.

Aktivistka to podľa agentúry AP uviedla pred zákonodarcami z výboru Európskeho parlamentu pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) v Štrasburgu.

Pohotovosť ako pri Notre-Dame

Thunbergová vo svojom prejave zákonodarcov požiadala, aby „sa začali správať tak, ako keby váš dom zachvátili plamene“. Európskym lídrom vyčíta, že radšej uskutočnia tri mimoriadne summity o brexite ako jeden o kolapse klímy a životného prostredia.

Thunbergová, ktorá si počas prejavu vyslúžila búrlivý potlesk, potlačila slzy, keď varovala pred rýchlym vyhynutím druhov, eróziou pôdy, odlesňovaním a znečisťovaním oceánov.

V súvislosti s medzinárodným úsilím vyzbierať prostriedky na renováciu požiarom zničenej katedrály Notre-Dame v Paríži vyzvala europoslancov, aby rovnako uvažovali aj pri riešení klimatickej zmeny.

Vyzvala na účasť v eurovoľbách

Mladej Švédke navrhla, aby Európska únia znížila emisie do roku 2030 o 50 percent (v porovnaní s rokom 1990). Dnes je oficiálnym cieľom 40 percent.

Eurovoľby: Klimatická politika je dôležitá pre tri štvrtiny voličov

Ako sa politická strana stavia k boju s globálnym otepľovaním je dôležité kritérium pre 75 % voličov na Slovensku. Ochrana prírody a udržateľné poľnohospodárstvo sú pri výbere europoslancov určujúce ešte viac.

Po stretnutí s predsedom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim vyzvala voličov, aby cez májové eurovoľby využili príležitosť „ovplyvniť rozhodnutia“ o klíme prijaté zvolenými a vymenovanými predstaviteľmi.

Šestnásťročná Švédka Greta Thunbergová každý piatok namiesto vyučovania stála v Štokholme pred budovou švédskeho parlamentu, aby upozornila na nečinnosť politikov v boji so zmenou klímy a jej dôsledkami a upriamila na tieto problémy aj pozornosť širokej verejnosti.