Klimatickej dohode by mali pomôcť extra rokovania

Foto: Flickr / Aaron Sneddon Scottish Press Photographer

Cez víkend (9. – 11. apríl) sa v nemeckom Bonne uskutočnilo prvé z tohtoročných klimatických rozhovorov, ktoré v decembri vyvrcholia na svetovom summite COP16 v Cancúne v Mexiku.

Nad rámec pôvodného harmonogramu sa v tomto roku uskutočnia dve extra rokovania na vysokej úrovni, dohodli sa v Bonne delegáti zo 175 krajín. Obe potrvajú týždeň a zvolajú sa v druhej polovici roka. Predsedať im bude Margaret Mukahanana-Sangarwe zo Zimbabwe, ktorá tiež získala mandát na vypracovanie podkladov pre nadchádzajúce klimatické rozhovory, ktoré sa uskutočnia 31. mája – 11. júna v Bonne.

Diskusie v Bonne opäť narazili na rozdielnosť názorov medzi bohatými a chudobnými krajinami. Napríklad sa vynorila otázka, na akej platforme by sa malo diskutovať o novom klimatickom režime; zatiaľ čo USA vyslovili skepsu voči efektívnosti mechanizmov OSN, na druhej strane Čína a India jasne vyhlásili, že rokovania musia i naďalej prebiehať v rámci konvencie UNFCCC.

Závery stretnutia v Bonne zmluvu z Kodane priamo nespomínajú. Súčasne však ponechávajú priestor pre predsedníčku Mukahanana-Sangarwe, aby sa slobodne rozhodla, či podklady pre ďalšie rokovania postaví na záveroch z Kodane alebo nie.

Svetová dohoda nie je ešte ani na obzore

Svetovým klimatickým rokovaniam chýba konkrétnejšia vízia, ako sa dopracovať k svetovej dohode o novom klimatickom režime. Preto možno predpokladať, že i júnové kolo sa bude viac zameriavať na praktické otázky, než na diskusiu o texte zmluvy a to, čo by malo byť jej súčasťou.

Odchádzajúci sekretár UNFCCC Yvo de Boer sa v tomto roku vyjadril, že dosiahnutie svetovej dohody v mexickom Cancúne na summite COP16 neočakáva. Podľa neho, rokovania musia v tomto roku uzatvoriť témy ako „ciele v oblasti zmiernenia dôsledkov, finančné opatrenia, spôsoby pristupovania k odlesňovaniu a vytváranie rámcových kapacít“.