Kodaň na nikoho netlačí

„Krajiny môžu definovať ciele alebo kroky do konečného termínu alebo neskôr,“ uviedol Yvo de Boer, šéf UNFCCC, na vôbec prvej svojej tlačovej konferencii od skončenia konferencie COP15 v Kodani. „Je to mäkký konečný termín,“ doplnil.

De Boer komentoval termín po tom, čo sa ukázalo, že väčšina krajín ho i tak nedodrží. Pokiaľ ide o podporu pre Kodanskú zmluvu, postavilo sa za ňu iba 9 krajín. „Krajiny nik nežiada, aby dohodu podpísali. Nik ich nežiada, aby prijali záväzné ciele, nebudú viazané krokmi, ktoré predložia Sekretariátu. Bude to [iba] prejavenie ich zámeru.“ doplnil šéf UNFCCC.

Krajiny EÚ sa rozhodli nezvýšiť jednostranne svoj emisný cieľ 20 percent do roku 2020 na 30 percent, ako sa o to zasadzovali najmä Francúzsko a Veľká Británia.

Opatrná diskusia o právne záväznej dohode v Mexiku

Politický vývoj v USA vyvoláva obavy, či sa podarí právne záväznú medzinárodnú dohodu dosiahnuť na konferencii COP16 v decembri v Mexiku. Americkí voliči rozhodovali v špeciálnej voľbe o jednom uvoľnenom mieste v Senáte; voľby vyhral republikánsky kandidát Scott Brown.

Po Brownovom nástupe do úradu sa pomer síl jemne zmení. V 100-člennej hornej komore bude sedieť 41 republikánov a 59 demokratov. Na schválenie zákona o klíme, ktorý minulý rok prešiel v Snemovni reprezentantov, sa musí nájsť 60 hlasov.

Vzhľadom na fakt, že republikáni nie sú spravidla fanúšikmi klimatickej legislatívy (a odporcovia sa nájdu aj medzi demokratmi), schválenie návrhu zákona zostáva otázne. Súčasne, v novembri si budú obyvatelia USA vymieňať vo voľbách tretinu senátorov.

Ak zákon o klíme neprejde, USA nebudú mať ani naďalej právny rámec, na základe ktorého by sa mohla vytvoriť národná schéma obchodovania s emisiami uhlíka. Do úvahy však môžu prichádzať iné nástroje – predovšetkým podpora nízkouhlíkových energetických technológii a alternatívnych palív, napríklad solárnej alebo veternej energie.

Ak by sa naplnil scenár, že americký klimatický zákon sa neprijme, môže to ohroziť svetovú, právne záväznú dohodu o klimatickom režime v decembri 2010 v Mexiku (konferencia COP16).

„Kodaň finálny koláč neupiekla, ale dovolila krajinám, aby ho so všetkými správnymi ingredienciami upiekli v Mexiku,“ komentoval Yvo de Boer.

Základy môže položiť tzv. skupina BASIC

Cez víkend sa v indickom Naí Dillí stretnú ministri životného prostredia tzv. skupiny BASIC – skupiny rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomík (Brazília, Čína, India a Juhoafrická republika). Zajtra (23.1.) budú diskutovať o spoločnej stratégii v rámci klimatických vyjednávaní pre nasledujúce mesiace.

Zasadnutie skupiny BASIC bude prvým multilaterálnym klimatickým fórom od skončenia kodanskej konferencie. Viacerí analytici začínajú poukazovať na fakt, že práve takýto formát je pre vyjednávania efektívnejší, než rámec OSN.

„Je jasné, že nemôžete mať všetky krajiny vo všetkých miestnostiach po celý čas a počas všetkých diskusií, preto sa musia rozdeliť na menšie stretnutia. Konsenzus sa dosahuje na väčších stretnutiach,“ odpovedal na kritiku procesov OSN Yvo de Boer.