Komisár: Elektrine z jadra ani zvyšovaniu cien sa Nemci nevyhnú

V rozhovore pre denník Rheinische Post komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger uviedol, že jadrová energia v Nemecku zostane ďalších 40 rokov. Vláda kancelárky Angely Merkel sa po havárii japonskej elektrárni Fukušima rozhodla do roku 2022 uzavrieť v krajine všetky jadrové elektrárne.

V Európskej únii je dnes v prevádzke takmer 140 blokov atómových elektrární.

„Väčšina vlád vôbec nepremýšľa o tom, že by ich odpojili. Preto budeme mať v nemeckých sieťach ďalších 40 rokov jadrovú energiu,“ dodal Oettinger.

Nevylúčil ani to, že v budúcnosti sa v krajine opäť postavia nové atómové elektrárne: „Výskum jadrovej fúzie, ktorá je tiež formou jadrovej energie, robí obrovské pokroky. Možno jedného dňa túto technológiu v Nemecku akceptujeme.“

Chlieb, voda a elektrina

Kriticky vníma negatívny vplyv zmien v energetickej politike na ceny elektriny pre koncových zákazníkov. Spotrebitelia sa podľa neho musia v nasledujúcich 5 rokoch pripraviť na to, že cena elektriny bude rásť „značne rýchlejšie“ ako inflácia, čo prináša nové riziko chudoby.

„Aj v Nemecku tak bude veľa domácností, ktoré viac nebudú schopné platiť za svoju elektrinu. Ale tým, že elektrina patrí ako chlieb a voda k základným ľudským potrebám, bude štát musieť týmto domácnostiam pomôcť," upozornil Oettinger.

Príplatok za zelenú energiu, ktorú spotrebitelia platia, by mal v tomto roku stúpnuť o 47 %. Odklonom od jadra sa v Nemecku zvýšilo tempo budovania nových obnoviteľných zdrojov energie, ale tiež spaľovanie fosílnych palív, najmä uhlia a zemného plynu.