Macron chce z klímy urobiť prioritu eurovolieb, na summite presviedčal lídrov

Emmanuel Macron. [EPA-EFE/Christophe Ena]

Francúzsky prezident a jeho strana žiadajú klimatickú neutralitu v roku 2050 a bilión eur na environmentálne opatrenia v najbližších piatich rokoch.

Osem členských štátov Európskej únie žiada prijatie ambicióznejších cieľov v oblasti klimatických zmien na základe iniciatívy, ktorú mal vo štvrtok (9. mája) na neformálnom summite EÚ v Sibiu predložiť francúzsky prezident Emmanuel Macron. Uviedla to tlačová agentúra DPA.

Macron tento svoj zámer predstavil v pondelok po stretnutí v Paríži s holandským premiérom Markom Ruttem.

Strana francúzskeho prezidenta urobila z klímy prioritu vo svojom programe pre májové európske voľby. Do roku 2024 žiada na environmentálne opatrenia vynaložiť bilión eur.

Bez Nemecka a východu

Podľa pracovného dokumentu, ktorý mala DPA k dispozícii, uvedený návrh okrem Francúzska podporuje aj Belgicko, Dánsko, Holandsko, Luxembursko, Portugalsko, Španielsko a Švédsko. Agentúra DPA upozornila, že na tomto zozname absentuje Nemecko, podľa vládnych zdrojov z Paríža je však Berlín ochotný sa k tejto skupine pridať neskôr.

Hlavy vlád a štátov na summite v Sibiu predstavia priority Únie na nasledujúcich päť rokov. Vytýčené ciele a priority by mali byť doladené na summite po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré predznamenajú aj možné zloženie novej Európskej komisie. Povolebný summit by sa podľa agentúry Reuters mohol konať už 28. mája.

Celoeurópske emisie klesli, slovenské vzrástli

V roku 2018 vypustila Európska únia do atmosféry o 2,5 percenta menej CO2 ako predvlani. Slovensko ho vyprodukovalo o 2,8 percenta viac.

Macron v rámci svojej iniciatívy vyzýva, aby sa zmeny klímy stali jedným z hlavných bodov budúcej európskej agendy. Podľa jeho návrhu by členské krajiny EÚ mali zvýšiť svoje príspevky v rámci klimatickej dohody z Paríža z decembra 2016, ktorá je zameraná na obmedzenie globálneho otepľovania.

Krajiny EÚ, ktoré podporujú Macronov projekt, by chceli, aby sa lídri EÚ v Sibiu zaviazali k „ambicióznym výzvam“, najlepšie k takým, ktoré by mali za cieľ dosiahnutie nulovej bilancie emisií skleníkových plynov, ktoré spôsobujú otepľovanie planéty, už do roku 2050. Nasledujúci summit EÚ by mal následne poskytnúť „jasnú politickú podporu“ pre tieto ciele.

Priorita v eurovoľbách

Strana francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybe (LREM) urobila z ekológie najvyššiu prioritu svojho programu pre voľby do Európskeho parlamentu a požaduje, aby EÚ do roku 2024 vynaložila najmenej bilión eur na environmentálne opatrenia. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Vo volebnom programe LREM, ktorý bol zverejnený v stredu (8. mája), sa uvádza, že tieto zdroje by boli stimuláciou rozvoja čistej energie a dopravy a umožnili by aj preškolenie zamestnancov na prechod na ekologické hospodárstvo.

Slovenské strany pred eurovoľbami podporujú uhlíkové clo, proti je len SaS

Uhlíková daň na hraniciach Európskej únie si získala podporu slovenských kandidátov naprieč politickým spektrom. Pripojili sa tak k francúzskemu prezidentovi a európskym Zeleným.

Macronova strana pred nadchádzajúcimi eurovoľbami (23.-26. mája) vyzvala taktiež na zastavenie používania herbicídu glyfosát v EÚ do roku 2021 a na zníženie používania pesticídov o polovicu do roku 2025.

„Sme posledná generácia, ktorá ešte môže konať. Sme tiež prví, ktorí majú k dispozícii riešenia na zosúladenie ekológie s hospodárstvom, životným prostredím a poľnohospodárstvom,“ uvádza sa v predvolebnom programe LREM. Strana v tejto súvislosti zdôraznila, že preorientovanie sa na zelenú politiku je jej veľkou prioritou.