Maďarsko nechce povedať, prečo blokovalo klimatickú dohodu

Maďarská opozičná poslankyňa Bernadett Szél vystupuje v parlamente. [EPA-EFE/Szilard Koszticsak]

Maďarské ministerstvo odmieta vydať dokumenty o dôvodoch vetovania klimatickej neutrality v roku 2050. Opozícia ho preto žaluje.

Maďarský rezort pre inovácie a technológie (ITM) odmieta zverejniť štúdie, na základe ktorých vláda premiéra Viktora Orbána vetovala klimatickú dohodu Európskej únie.

Informovalo o tom v pondelok (12. augusta) internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság, podľa ktorého nezávislá poslankyňa Bernadett Szélová preto podala na ministerstvo žalobu.

Konečné rozhodnutie ešte nepadlo

Česká republika, Maďarsko a Poľsko 20. júna počas diskusií na summite EÚ v Bruseli zablokovali pokusy ostatných členských krajín Únie dosiahnuť dohodu týkajúcu sa cieľov klimatickej politiky zo zameraním na uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

Termín pre uhlíkovú neutralitu skončil v poznámke pod čiarou

Európsky summit neviedol k jednohlasnej dohode na cieli dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Česko sa bojí „zabitia“ priemyslu, Poľsko chce najprv záruku finančných kompenzácií.

ITM vedený ministrom Lászlóom Palkovicsom opakovane odmietol Szélovej poskytnúť informácie, ktorých sa domáhala aj na základe žiadosti o údaje vo verejnom záujme.

Ministerstvo Szélovej povedalo, že jej požadované prípravné dokumenty nevydá, pretože konečné rozhodnutie ešte v Bruseli nepadlo a je preto možné, že Európska rada o ochrane klímy rozhodne až v roku 2020.

Podľa Palkovicsovho rezortu sa totiž v júni rozhodovalo iba o tom, s čím pôjdu hlavy vlád a štátov EÚ na ďalší summit v októbri, ktorý bude nasledovať po klimatickom summite OSN v septembri.

Sporná uhoľná elektráreň

Nezávislá poslankyňa, ktorá bola v minulosti spolupredsedníčkou ochranárskej strany LMP, tvrdí, že dokument vlády by bolo potrebné zverejniť, pretože môže mať vážne a dlhodobé následky v oblasti boja proti klimatickým zmenám.

Slovenská prezidentka v Elyzejskom paláci obhajovala záujem V4

Zuzana Čaputová v súzvuku s Emmanuelom Macronom zdôraznila význam právneho štátu v Európskej únii. Zasadila sa však aj za financovanie prechodu ku klimatickej neutralite v roku 2050 v novom dlhodobom európskom rozpočte, čo žiada Poľsko.

Maďarská kancelária medzinárodnej ochranárskej organizácie Greenpeace 21. júna protestovala proti vetu maďarskej vlády. Kancelária adresovala vláde výzvu, aby zatvorila uhoľnú elektráreň Mátra na severovýchode krajiny a aby klimatickú dohodu podpísala.

„Je nepochopiteľné a poburujúce, že maďarská vláda neobhajuje záujmy Maďarov,“ písal Greenpeace vo svojom vyhlásení. Zdôraznil tiež, že v Maďarsku stúpa teplota vo väčšej miere, než je svetový priemer, a že klimatická zmena sa Maďarska dotýka mimoriadne vážne.

Greenpeace súčasne oznámil, že spustil on-line petíciu na zatvorenie elektrárne Mátra, čo by chcel dosiahnuť najneskôr do roku 2025.