Na dohodu o reforme ETS chýbala politická vôľa, tvrdí predsedníctvo

reforma ETS

ILUSTRAČNÁ FOTO-TASR

V pondelok 19. decembra sa slovenskému predsedníctvu nepodarilo dosiahnuť definitívny kompromis na reforme trhu s emisnými povolenkami. A minister László Sólymos (Most-Híd) kritizoval svojich kolegov v Rade EÚ nezvyčajne otvorene.

Na prijatie jednotnej pozície Rady chýbala „dostatočná politická vôľa,“ citovala Sólymosa predsednícka webstránka. Sólymos viedol v pondelok posledné zasadnutie ministrov životného prostredia pod taktovkou slovenského predsedníctva.

Dlhá príprava, vysoké ambície

“Na túto Radu sme sa dlho pripravovali a mali vysoké ambície,“ zdôraznil minister Sólymos s tým, že Slovensko chcelo kompromis na reforme v podobe všeobecného prístupu.

„Emisie sa však môžu znižovať len s dostatočným cenovým signálom, ktorý otvára dvere pre investície do čistejších technológií. A ten signál zatiaľ chýba,“ zdôvodnil Sólymos.

Minister vysvetlil, že v Rade sa nenašla „dostatočná politická vôľa“ a predsedníctvo nechcelo ísť dopredu s „krehkým kompromisom“.

Hlavný nástroj pre znižovanie emisií

Systém EÚ pre obchodovanie s emisiami (ETS) je hlavným nástrojom Európskej únie pre znižovanie emisií. ETS pokrýva až 45 percent exhalátov Únie.

Dlhodobo však trpí nízkou cenou povoleniek. Cena jednej tony CO2 sa v súčasnosti pohybuje na úrovni päť eur, čo je o dve tretiny menej ako pred ôsmimi rokmi. Za nízkou cenou kvót je ich prebytok, za ktorým zase stojí ekonomické spomalenie.

V júli 2015 navrhla Európska komisia reformu ETS pre roky 2021 – 2030.

Dohodu blokujú aj veľké štáty

V Rade EÚ sú však pozície štátov ešte príliš vzdialené.

Tvrdým orieškom je poľský záujem zachovať čo najlacnejší chod uhoľných elektrární, ktoré ETS tiež pokrýva. V kompromisných návrhoch slovenského predsedníctva sa však podľa informácií portálu EurActiv.sk nenašli ani veľké štáty – Nemecko, Francúzsko a Taliansko.

Na vyjednávania o ETS mohli negatívne vplývať aj diskusie o súvisiacej legislatíve. Týka sa to rokovaní o sektoroch mimo ETS, ale aj návrhu Komisie pre nový dizajn trhu s elektrinou, ktorý kritizujú Poliaci.

Sporné body

Minister Sólymos v minulosti naznačil, že diskusiu budilo množstvo povoleniek, ktoré majú byť stiahnuté z trhu.

„Najdiskutovanejšou otázkou môže byť aj podiel emisných kvót, ktoré majú ísť na aukciu a na bezodplatnú alokáciu. V súčasnosti je stanovený 57:43, avšak nie je jasná metodológia,“ uviedol v júli pre EurActiv.sk.

V Rade sa podľa neho veľa diskutovalo aj o kompenzácii pre sektory, ktorým hrozí pre ETS odliv prevádzok za hranice EÚ (carbon leakage), a o súvisiacich fondoch pre inováciu a modernizáciu.

Parlamentný výbor dal zelenú

Parlamentný envirovýbor odhlasoval svoje pripomienky k návrhu Komisie v stredu 14. decembra a vo štvrtok 15. decembra.

Europoslanci chcú zvýšiť množstvo povoleniek, ktoré majú byť stiahnuté z trhu. Portál EurActiv.com vysvetľuje, že z trhu má podľa Parlamentu odísť jedna miliarda kvót od roku 2021. To je dvojnásobok oproti súčasnému stavu.

Žiadali tiež ambicióznejší cieľ pre znižovanie emisií v ETS. Kým Komisia navrhla ročné znižovanie na úrovni 2,2 percenta, parlamentný výbor žiada 2,4 percenta.

Konečná dohoda bude výzva

Spravodajca reformy v envirovýbore však priznal, že presvedčiť plénum Parlamentu bude „výzva“.

Ian Duncan (ECR) tiež podotkol tiež, že konečné rozhodnutie bude v rukách členských štátov. „A s brexitom a francúzskymi a nemeckými voľbami vo výhľade sa môže táto téma dostať do úzadia,“ myslí si Duncan.

„Ale Francúzsko, podobne ako Nemecko a Veľká Británia, je klimatickým lídrom,“ dodal optimisticky.

Únia hrá o reputáciu

V hre nie je len reputácia najväčších štátov, ale celej Únie. Po tom, ako EÚ zaostala v ratifikácii Parížskej dohody o klíme, potrebuje ukázať, že ju dokáže aspoň efektívne implementovať. V pondelok to naznačil aj minister Sólymos.

„Všetky oči sa upierajú na nás, ako budeme schopní premeniť naše slová na skutočné skutky. Aká bude nová legislatíva, ktorá má naše ciele napĺňať. Mnohí totiž tvrdia, že sa vieme zjednotiť na cieľoch, nevieme však byť jednotní pri konkrétnych opatreniach,“ povedal Sólymos.

Úloha dosiahnuť dohodu v Rade EÚ sa presúva na plecia nasledujúceho, maltského predsedníctva.