Najvyšší vrchol Švédska sa roztopil

Kebnekaise, najvyššia hora Švédska [flickr]

V júli stratil podľa vedcov ľadovec hory Kebnekaise každý deň priemerne 14 centimetrov snehu.

Podľa vedcov prišlo Švédsko o najvyšší vrchol v krajine, ľadovec hory Kebnekaise. Nevydržal rekordné horúčavy.

„Nikdy som nevidela toľko roztaveného snehu na južnom vrchole ako počas tohto leto,“ povedala Gunhild Rosqvistová, profesorka geografie na univerzite v Štokholme.

Rosqvistová, ktorá zároveň vedie výskumnú stanicu v Tarfale blízko hory Kebnekaise, už roky meria teploty na ľadovci v rámci svojho výskumu klimatických zmien.

Švédsko čelí rekordne horúcim teplotám, ktoré už spôsobili desiatky požiarov po celej krajine, dokonca aj v arktickom kruhu.

Štyri metre snehu

Populárna turistická destinácia nachádzajúca sa na ďalekom severe Švédska má dva hlavné vrcholy – južný, ktorý je pokrytý ľadovcom a severný bez ľadu.

Rosqvistová povedala, že medzi 2. júlom a 31. júlom stratil južný vrchol štyri metre snehu. Znamená to, že v júli sa každý deň roztopilo priemerne 14 centimetrov snehu.

„Deje sa to veľmi rýchlo. Výsledkom tohto horúceho leta bude rekordná strata snehu a ľadu v horách,“ povedala Rosqvistová.

Pri najnovšom meraní dosahoval južný vrchol 2097 metrov nad morom, čo je o 20 centimetrov viac ako severný vrchol, ktorý má 2096,8 metra.

„Podľa predpovede bude od 1. augusta južný vrchol nižší ako severný vrchol,“ povedala Rosqvistová.

V minulom roku bol rozdiel medzi dvomi vrcholmi dva metre. Južný ľadovec, ktorého výška sa meria od roku 1880, sa podľa Štokholmskej univerzity v posledných dvoch desaťročiach topí rýchlosťou jeden meter ročne.

Od začiatku augusta žije ľudstvo na ekologický dlh

Európske krajiny vrátane Slovenska prispeli k vyčerpaniu ročných prírodných zdrojov oveľa skôr, ako je celosvetový priemer.