Nemecko musí radikálne znížiť emisie. Inak poruší práva budúcich generácií

Mladí ľudia protestujú proti pomalým krokom vlády v oblasti znižovania emisií, Duesseldorf, Nemecko. [EPA-EFE/Sascha Steinbach]

Mladí aktivisti žalovali nemeckú vládu kvôli zmene klímy a uspeli. Spolkový ústavný súd rozhodol, že súčasná klimatická legislatíva je nedostatočná a porušuje práva mladých ľudí na dobrý život.

Nemecko v dôsledku rozhodnutia ústavného súdu dosiahne nulové emisie už v roku 2045, teda o päť rokov skôr než plánovalo. Rozhodol o tom v stredu (12. mája) kabinet kancelárky Angely Merkelovej v rámci novely klimatického zákona. Okrem skoršieho termínu pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality, zmeny v zákone zahŕňajú aj cieľ znížiť emisie do roku 2030 o 65 percent.

Rozhodnutie nemeckého najvyššieho súdu je prelomové, lebo po prvý krát rozširuje platnosť ľudských práv zaručených ústavou do budúcnosti. Týka sa totiž detí a vnúčat dnešných dospelých v Nemecku.

Aj keď dal súd zákonodarcom na nápravu 20 mesiacov, vládnuci kabinet kancelárky Angely Merkelovej zareagoval rýchlo. S návrhom nového klimatického zákona a prísnejšími cieľmi prišiel len dva týždne po vynesení rozsudku, informoval nemecký informačný portál pre novinárov Clear Energy Wire.

Na jeseň totiž Nemecko čakajú voľby a podľa predvolebných prieskumov vedie Strana zelených. Merkelovej koalícia, ktorú tvoria konzervatívci (CDU a CSU) a sociálni demokrati (SPD), sa tak snaží ukázať odhodlanie chrániť klímu, aby v tejto agende nedominovali len Zelení.

Klimatológ: Uhlíkový rozpočet sme vyčerpali, musíme naštartovať udržateľný pokles

Na konečnej planéte nie je možný nekonečný rast. Ekonomické politiky však túto fyzikálnu realitu nerešpektujú. Skôr či neskôr prekročíme limity rastu a ak sme ich ešte neprekročili, tak sme k tomu veľmi blízko, zhodli sa odborníci.

Prelomový rozsudok

Najvyšší súd konštatoval, že ústava zaväzuje štát k ochrane klímy a dosiahnutie cieľa klimatickej neutrality. Súd neurčil, kedy a ako by sa mal tento cieľ dosiahnuť, ale uviedol, že platná klimatická legislatíva je v tomto smere nedostatočná a porušuje práva mladej generácie zaručené ústavou.

Podľa rozsudku je pre spomalenie klimatickej zmeny potrebné do roku 2030 podniknúť konkrétne a rýchle kroky a nečakať s nimi až na nasledujúce desaťročie. Presúvať záťaž radikálneho znižovania emisií na ďalšiu generáciu je v rozpore s nemeckou ústavou, tvrdí najvyšší súd Nemecka.

Logika rozsudku vychádza z takzvaného uhlíkového rozpočtu, čo je celkové množstvo emisií, ktoré môžu byť vyprodukované na území konkrétneho štátu, ak majú byť splnené ciele klimatické ciele Parížskej dohody. Ak Nemecko uhlíkový rozpočet prekročí, bude to viesť k drastickým opatreniam proti zmene klímy.

„Potreba znížiť emisie v budúcnosti bude mať zásadný vplyv na kvalitu života budúcich generácií, keďže všetky aspekty ľudského života zahŕňajú emisie skleníkových plynov. Sú preto potenciálne ohrozené drastickými obmedzeniami po roku 2030,“ uviedol súd. Dodal, že vláda má prijať preventívne opatrenia na zmiernenie záťaže mladej generácie, aby bolo zaručené dodržanie ich základných ľudských práv.

„Týmto zákonom kladieme dôraz na medzigeneračnú spravodlivosť a väčšiu bezpečnosť plánovania a rozhodný postoj k zmene klímy, ktorý ekonomiku neutlmuje, ale znovu ju buduje a modernizuje,“ povedala ministerka životného prostredia Svenja Schulze.

Právnik Hermann Ott z environmentálnej organizácie ClientEarth považuje za kľúčové, že súd prebral zodpovednosť za život budúcej generácie. „Nemecký súd po prvýkrát pripustil, že nám zostáva obmedzený uhlíkový rozpočet a tým je splnená ústavná povinnosť chrániť budúce generácie,” zdôraznil.

Ak nebude zmierňovanie emisií skleníkových plynov spravodlivo rozdelené do nasledujúcich 30 rokov do roku 2050, „dôsledkom môžu byť neprimerané zásahy do základných práv budúcich generácií,“ uviedol Ott. „Súd to teraz uznal a objasnil vláde, že klimatický dlh nie je možné odložiť“.

Členské štáty a Európsky parlament sa dohodli na klimatickom „zákone zákonov"

Klimatický zákon počíta so znížením emisií o 55 percent do roku 2030. Reálne zníženie však bude nižšie. Dohoda totiž napriek ústupku členských štátov počíta so zarátavaním zachyteného uhlíka do celkového cieľa. 

Klíma môže vo voľbách rozhodnúť

Nemecké strany sú momentálne v plnom predvolebnom nasadení, keďže voľby majú byť už na jeseň. Minulý týždeň predstavili svojich kandidátov a kandidátky na post lídra budúcej vlády.

Zmena klimatického zákona znamená, že cestu ku pre splnenie ambicióznejších cieľov do roku 2030 bude formovať budúca vláda. V tej by mohla podľa predvolebných prieskumov dominovať Strana zelených so svojou kandidátkou na kancelárku Annalenou Baerbock.

Kandidátka strany Annalena Baerbock rozsudok privítala. Nazvala to „historickým rozhodnutím“. Na twitteri napísala, že verdikt súdu dáva zákonodarcom silný mandát na revíziu klimatického zákona. „Klimatické opatrenia chránia našu slobodu a slobodu našich detí a vnukov (…). V nasledujúcich rokoch musíme podniknúť rázne kroky,“ uviedla.

Partner