Nová Komisia plánuje do klímy investovať tri bilióny, aj z rozpočtov štátov

Frans Timmermans v pléne europarlamentu. [EPA-EFE/Patrick Seeger]

Európsky rozpočet má do roku 2030 zabezpečiť na klimatické opatrenia tisíc miliárd eur. Ďalšie dve tisícky majú dodať Európska investičná banka a členské krajiny Európskej únie.

Predsedníčka nastupujúcej Európskej komisie Ursula von der Leyen je pripravená riešiť „existenčnú otázku“, akou je boj proti klimatickým zmenám. Uviedla to v stredu (27. novembra) dopoludnia pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Jej kabinetu, ktorý bude navrhovať novú európsku legislatívu a vynucovať ju najbližších päť rokov, vyslovili europoslanci dôveru.

Cena uhlíkovej neutrality

Von der Leyen v pléne europarlamentu naznačila, že ambiciózny program novej eurokomisie, ktorá začne úradovať od 1. decembra, sa zameria na boj proti zmenám klímy.

Za týmto účelom bolo vytvorené portfólium s názvom „Európsky ekologický dohovor“, ktorému bude šéfovať výkonný podpredseda Komisie Frans Timmermans. Podľa jej slov by EÚ mala byť aj byť aj naďalej svetovým lídrom pri nastoľovaní opatrení, ktoré zmierňujú dopady klimatických zmien.

Decarbonising Slovak Economy 2019: What will climate neutrality mean for Slovakia's energy sector and industry?

EURACTIV Slovakia & Technical University of Košice, Faculty of Materials, Metallurgy and Recycling, invite you to EURACTIV Stakeholder Forum Decarbonising Slovak Economy 2019: “What will climate neutrality mean for Slovakia’s energy sector and industry?”.

„Zmena klímy sa týka nás všetkých. Máme povinnosť konať a máme tú silu byť lídrami,“ zdôraznila pred europoslancami. Spresnila, že jej cieľom je predložiť komplexný akčný plán už v rámci prvých 100 dní úradovania eurokomisie.

Politička pôvodom z Nemecka deň pred hlasovaním o dôvere v europarlamente v rozhovore pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung uviedla, že jej plánom je preinvestovať do roku 2030 približne tri bilióny (3 000 miliárd) eur v prospech opatrení pre ochranu klímy. Tento krok vníma ako potrebný na to, aby EÚ mohla splniť svoj cieľ stať sa bezuhlíkovou ekonomikou do roku 2050.

Každý rok 100 miliárd

Téma uhlíkovej neutrality Európy sa stala silným prvkom politických debát na celoeurópskej úrovni a budú o nej rokovať aj hlavy vlád a štátov na decembrovom summite EÚ (12. – 13. decembra).

Podľa jej plánov by tretina investícií – jeden bilión eur – mala pochádzať z rozpočtu EÚ a zvyšok zabezpečí Európska investičná banka (EIB), členské štáty EÚ a súkromný sektor. V rozhovore pre uvedený denník priznala, že aspoň polovica rozpočtu EÚ by sa mala zamerať na projekty a programy v prospech ochrany klímy a Únia by mala každoročne preinvestovať na tieto účely 100 miliárd eur.

Európska komisia 2019-2024

Európsky parlament schválil Európsku komisiu vedenú Ursulou von der Leyen. Do úradu nastúpi 1. decembra 2019, na päťročné obdobie.

V oblasti migrácie von der Leyen naznačila, že EÚ musí reformovať svoj súčasný azylový systém a posilniť vonkajšie hranice Únie.

„Migrácia nezmizne, bude tu stále,“ opísala situáciu. Na príklade 39 udusených vietnamských migrantov nájdených v októbri v nákladnom aute v Británii poukázala na utrpenie utečencov, ktorí riskujú svoje životy v snahe zabezpečiť si lepší život. Pred europoslancami uviedla, že migranti, ktorí zostávajú v Európe, by mali byť integrovaní do spoločnosti, zároveň však tí, ktorí nemajú právo na azyl, by mali byť vrátení do svojich domovských krajín.