Nová šéfka Komisie sľúbila v Poľsku klimatický fond pre chudobné regióny

Ursula von der Leyen a Mateusz Morawiecki vo Varšave. [EPA-EFE/Pawel Supernak]

Ursula von der Leyen na návšteve Varšavy ohlásila obrovské investície do spravodlivej energetickej transformácie. Za sporné témy vo vzťahoch označila migráciu a justíciu.

Nadchádzajúca predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen ohlásila vo štvrtok (26. júla) počas návštevy Poľska vytvorenie „klimatického fondu“, ktorý by zmiernil dosah realizácie cieľov klimatickej politiky Európskej únie na najviac zraniteľné regióny.

Písala o tom agentúra AFP.

„Obrovské investície“

„Budú nutné obrovské investície v regiónoch, ktoré musia aplikovať nové technológie a vytvoriť nové pracovné miesta. Z tohto dôvodu založíme fond pre spravodlivú transformáciu s cieľom pomôcť týmto regiónom,“ vyhlásila von der Leyn počas spoločnej tlačovej konferencie s poľským premiérom Mateuszom Morawieckym.

Slovenská prezidentka v Elyzejskom paláci obhajovala záujem V4

Zuzana Čaputová v súzvuku s Emmanuelom Macronom zdôraznila význam právneho štátu v Európskej únii. Zasadila sa však aj za financovanie prechodu ku klimatickej neutralite v roku 2050 v novom dlhodobom európskom rozpočte, čo žiada Poľsko.

Poľsko je krajinou, ktorá je dodnes do značnej miery závislá na spaľovaní uhlia. To bol dôvod, prečo Varšava minulý mesiac zablokovala pokusy ostatných členských krajín Únie dosiahnuť dohodu na dosiahnutí uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Morawiecki vtedy ešte pred začatím summitu upozornil menovite na to, že Poľsko nemôže schváliť navrhovaný termín bez toho, aby boli dohodnuté kompenzácie a pomoc pre chudobnejšie krajiny EÚ, aby mohli splniť stanovené klimatické ciele.

Spory v migrácii a justícii

Dezignovaná predsedníčka Komisie sa pri tejto príležitosti dotkla aj chúlostivej témy právneho štátu v kontexte justičnej reformy, ktorú presadzuje poľská vládna strana Právo a Spravodlivosť (PiS) a ktorú Brusel považuje za ohrozenie nezávislého súdnictva v krajine. „Pretrvávajú sporné otázky, ktoré musíme riešiť, ako sú napríklad migrácia a justičná reforma,” pripustila von der Leyen. Vyzvala na dialóg založený na rešpekte.

Fínsky veľvyslanec: Najväčšie nezhody s V4 máme v otázkach klímy a migrácie

Finské predsedníctvo v Rade EÚ začalo 1. júla a veľvyslanec Fínska v Poľsku tvrdí, že Helsinki pripravili ambiciózny program napriek tomu, že ide o rušné obdobie obsadzovania nových postov. Možnosti spolupráce s V4 bude Fínsko hľadať v bezpečnosti a infraštruktúre.

Morawiecki vyjadril počas spoločnej tlačovej konferencie nádej na „nový začiatok“ vo vzťahoch medzi Varšavou a Bruselom.

Poľský premiér prítomným novinárom neskôr prezradil, že na pozíciu poľského komisára navrhol Krzysztofa Szczerského, ktorý v súčasnosti zastáva post šéfa kancelárie poľského prezidenta. Poľsko má podľa jeho slov primárne záujem o posty, ktoré sa týkajú ekonomiky a financií.