Osem štátov žiada výraznejšie zníženie emisií, chýbajú medzi nimi Nemecko a V4

Nový komisár pre Európsky zelený pakt Frans Timmermans. [EPA-EFE/ Marcel van Hoorn]

Skupina krajín adresovala komisárovi Fransovi Timmermansovi list, v ktorom ho vyzývajú na záväzok znížiť emisie do roku 2030 o 55 percent. Slovensko na ministerskej úrovni tieto snahy neblokovalo, list však nepodpísalo.

Osem členských štátov Európskej únie požiadalo holandského eurokomisára Fransa Timmermansa, ktorý bude v budúcej Európskej komisii zodpovedný za Európsky zelený pakt, aby zvýšil doterajší klimatický cieľ EÚ pre rok 2030.

Namiesto 40 percent by sa od roku 1990 mali emisie oxidu uhličitého znížiť až o 55 percent. Píšu o tom agentúra Reuters a portál EURACTIV.com.

Za iniciatívou stoja ministri životného prostredia z Dánska, Francúzska, Holandska, Lotyšska, Luxemburska, Portugalska, Španielska a Švédska. Nemecko ani žiadna krajina Vyšehradskej skupiny medzi tieto štáty nepatria. Slovensko sa však na minulotýdžňovej Rade ministrov životného prostredia nezaradilo medzi krajiny, ktoré by blokovali ambicióznejší cieľ na ministerskej úrovni.

Ambicióznejšie klimatické ciele zablokovalo desať krajín Únie, Slovensko nie

Európski ministri životného prostredia sa v piatok (4. októbra) dohodli, že aktualizujú súčasné ciele Európskej únie v znižovaní emisií skleníkových plynov pre rok 2030, nepovedali však akým spôsobom. So zvýšením nesúhlasilo desať krajín vrátane Česka, Poľska a Maďarska.

V deň vypočúvania

Výzva má podobu spoločného listu, ktorý bol zámerne načasovaný na deň, keď Timmermans absolvuje vypočúvanie pred poslancami Európskeho parlamentu. V rámci neho musí jednak predstaviť svoje predstavy, ako chce riadiť portfólio, ktoré mu bolo zverené, a jednak odpovedať na otázky europoslancov.

Agentúra Reuters pripomenula, že hoci väčšina členov EÚ podporuje ambície dospieť k uhlíkovej neutralite do roku 2050, medzi členskými štátmi pretrvávajú rozdiely, pokiaľ ide o limity, ktoré by sa mali dosiahnuť v medziobdobí, čiže do roku 2030.

Štáty EÚ sa v roku 2014 dohodli na znížení emisií o 40 percent do roku 2030, pričom niektoré krajiny tento cieľ označili za nedostatočne ambiciózny.

List podpísaný ministrami ôsmich členských krajín vyzýva na zvýšenie ambícií, ktoré majú pomôcť Európskemu ekologickému paktu pri presadzovaní zásadnej transformácie a odvážnych opatrení potrebných vo všetkých odvetviach hospodárstva.

Znižovanie emisií do roku 2030: Sólymos je „pripravený podporiť ambicióznejšie ciele“

Fíni na čele Rady EÚ otvorili diskusiu o emisných záväzkoch pre najbližšie desaťročie. Europoslanec Martin Hojsík slovenskú vládu vyzval, aby sa v klimatickej politike odpútala od Poľska a Maďarska.

V Berlíne sa nedohodli

Nová predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová je takisto zástankyňou odvážnejších krokov a Timmermansovi dala za cieľ, aby sa emisie do roku 2030 znížili nie o 40 percent, ale „najmenej o 50 percent“.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová podľa Reuters podporuje 55-percentný cieľ zníženia emisií CO2 do roku 2030, avšak Nemecko list s výzvou pre Timmermansa nepodpísalo, lebo ministri spolkovej vlády sa v Berlíne nedohodli na súbore opatrení na ochranu životného prostredia.

Berlín váhal aj s cieľom dosiahnuť nulové emisie v roku 2050, a to pre obavy z negatívneho dopadu na automobilový priemysel.

Na júnovom summite Európskej únie však podporilo spoločné únijné ciele do roku 2030 i do roku 2050.