Parížska dohoda vstúpi do platnosti. Posledné percentá pridala Únia

Pan Ki-mun, Martin Schulz, Parížska dohoda

Pan Ki-mun (vľavo) a Martin Schulz. FOTO-TASR/AP

Európsky parlament dnes súhlasil s ratifikáciou Parížskej dohody o klimatických zmenách. V pléne ju podporilo 610 zo 679 prítomných europoslancov.

Ide o významný krok, ktorý umožní Rade Európskej únie pod taktovkou slovenského predsedníctva definitívne prijať rozhodnutie o európskej ratifikácii Parížskej dohody. Zavŕšil sa tým proces schvaľovania na úrovni EÚ.

Podmienky pre platnosť splnené

Rada EÚ už v piatok 30. septembra súhlasila s urýchlením postupu pri ratifikácii. Dohodu musí teraz formálne potvrdiť ešte Robert Fico (Smer-SD) ako premiér predsedajúcej krajiny.

Parížska dohoda vstúpi do platnosti na 30. deň od momentu, kedy ju ratifikuje minimálne 55 strán Rámcového dohovoru OSN o klimatických zmenách, ktoré produkujú minimálne 55 percent celkového objemu skleníkových plynov.

Doteraz dohodu ratifikovalo 62 strán, ktoré vypúšťajú 52 percent emisií. Ratifikácia zo strany Únie pridá podľa Európskej komisie posledné percentá potrebné na to, aby dohoda o mesiac vstúpila do platnosti.

Európa to teda stihla ešte pred začiatkom COP22 v Marrákeši, kde si jej zástupcovia sadnú za jeden stôl spolu s Američanmi a Číňanmi. Tí dohodu ratifikovali pred mesiacom.

Prišiel aj Pan Ki-mun

V pléne Európskeho parlamentu, okrem predstaviteľov politických frakcií, vystúpili aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun a štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade Európskej únie Ivan Korčok.

Pan Ki-mun označil Úniu za spoločenstvo, ktoré tradične bojuje proti klimatickým zmenám.

Schválenie dohody považuje za možnosť prispieť k udržateľnej budúcnosti Zeme.

“Ďakujem za to, že som mohol spolupracovať s Úniou a vďaka za podporu, ktorú ste mne aj OSN vyjadrili v posledných desiatich rokoch. Verím, že EÚ bude ciele OSN – dlhodobo udržateľný rozvoj a mier vo svete – naďalej podporovať,” uviedol na záver svojho vystúpenia Pan Ki-mun.

Korčok: Únia prináša výsledky

“Schválenie Parížskej dohody je historický moment pre Európsku úniu a taktiež veľký úspech slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie,” konštatoval štátny tajomník I. Korčok.

“Ak voláme po väčšej akcieschopnosti Európskej únie, tak tu je dôkaz, že Únia je schopná sa dohodnúť a prinášať hmatateľné výsledky,” zdôraznil splnomocnenec vlády SR I. Korčok.

Hlasovaniu Európskeho parlamentu predchádzala dohoda na uzavretí Parížskej dohody na mimoriadnom rokovaní ministrov pre životné prostredie, ktorú viedol minister životného prostredia SR László Sólymos.

Práve slovenský minister L. Sólymos spoločne s komisárom pre klimatickú politiku a energetiku Miguelom Ariasom Canentem 7. októbra uložia ratifikačné listiny Parížskej dohody o klimatických zmenách do depozitu Organizácie spojených národov v New Yorku.

Cieľom je uhlíková neutralita

“Európska únia je svetovým lídrom v boji proti klimatickým zmenám, najmä prostredníctvom obmedzovania produkcie skleníkových plynov vo všetkých sektoroch hospodárstva,” uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie SR I. Korčok.

Poukázal na to, že ratifikácia Parížskej dohody umožní Európskej únii aj naďalej byť hlavným aktérom v tejto oblasti, napríklad na pripravovanej konferencii COP22 o klimatických zmenách v marockom Marrákeši.

Dlhodobým cieľom Parížskej dohody je udržanie rastu globálnej teploty maximálne do 2 °C a podľa možností významne pod túto hodnotu, len o 1,5 °C v porovnaní s predindustriálnym obdobím.

Zavedením týchto opatrení by mala byť dosiahnutá uhlíková neutralita, a teda by sa malo vypustiť len toľko skleníkových plynov, koľko ekosystém Zeme dokáže zachytiť.