Prekvapenie v Glasgowe: Čína a Spojené štáty zrýchlia znižovanie emisií ešte v tomto desaťročí

Spojené štáty a Čína diskutovali o dohode mesiace. Aby ju dosiahli, uskutočnili viac ako 30 virtuálnych aj fyzických stretnutí v Šanghaji, Londýne a Glasgowe. [EPA/Nicolas Asfouri]

Dvaja najväčší producenti emisií na svete spoločne na klimatickom summite OSN  vyhlásili, že posilnia klimatické opatrenia a urýchlia znižovanie emisií v tomto desaťročí.

Čína a Spojené štáty, ktoré sú najväčšími svetovými producentami emisií v dohode uviedli, že chcú „využiť tento kritický moment a zapojiť sa do rozšíreného individuálneho a kombinovaného úsilia o urýchlenie prechodu na globálnu čistú ekonomiku s nulovými emisiami”.

Neupravený návrh  si krajiny v náhlivosti vymieňali cez zdieľaný dokument ešte pred zverejnením oficiálnej verzie na webových stránkach ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov a čínskeho rezortu životného prostredia

V rámci dohody obe strany sľúbili, že v tomto „rozhodujúcom desaťročí“ budú konať s cieľom znížiť emisie a dodržať cieľ Parížskej dohody. To znamená obmedziť  nárast globálnej teploty „výrazne pod dvoma stupňami Celzia“ a snažiť sa nestratiť s dosahu cieľ udržať teplotu pod jeden a pol stupňom.

Uznali, že medzi súčasnými národnými prísľubmi a politikami znižovania emisií uhlíka a cieľom obmedziť otepľovanie „zostáva značná priepasť“. „Obe strany zdôrazňujú zásadný význam čo najrýchlejšieho preklenutia tejto medzery, najmä prostredníctvom zvýšeného úsilia,“ píše sa v správe.

Čína prestane financovať uhoľné projekty v zahraničí

Čínsky prezident Si Ťin-pching vo svojom prejave na valnom zhromaždení OSN prisľúbil, že Peking v rámci boja proti klimatickej zmene prestane s podporou uhoľnej energie rozvojových krajinách a podporí ich prechod na obnoviteľné zdroje.  

Čínsky vyslanec pre klímu Xie Zhenhua a americký John Kerry oznámili dohodu oddelene, na po sebe nasledujúcich tlačových konferenciách.

Xie pre médiá povedal: „V oblasti klimatických zmien existuje medzi Čínou a USA viac zhody ako rozdielov, čo z nej robí oblasť s obrovským potenciálom pre vzájomnú spoluprácu“.

„Do konca COP26 v Glasgowe nás delia dva dni, takže dúfame, že toto vyhlásenie môže byť príspevkom Číny a USA k úspešnému zakončeniu tohto  klimatického summitu,“ dodal.

John Kerry zas uviedol, že dohoda je prvý krok, „aby sme odstránili medzeru v [ambiciách].

„Čaká nás dlhá cesta. Musíme rýchlejšie znižovať emisie skleníkových plynov vrátane metánu a pokračovať vo zvyšovaní ambícií. Musíme predovšetkým konať, aby sme udržali dosiahnuteľným cieľ (obmedzenia nárastu teploty na) jeden a pol stupňa Celzia,“ uviedol pri predstavení dohody.

Spojené štáty a Čína diskutovali o dohode mesiace, povedal Kerry. Aby ju dosiahli, zorganizovali viac ako 30 virtuálnych aj fyzických stretnutí v Šanghaji, Londýne a Glasgowe.

Potvrdenie dobrých vzťahov

Analytici privítali náznaky spolupráce, keďže posledné roky boli vzťahy medzi krajinami napäté.

Obe krajiny  uzavreli v roku 2014 dohodu,  ktorá bola považovaná za kľúčom k úspechu parížskeho klimatického samitu v roku 2015. Odvtedy však obe strany nevedia nájsť zhodu vo viacerých otázkach ako je obchodná politika či ľudské práva.

Hlavný poradca Ázijskej spoločnosti Thom Woodroofe,  povedal, že hoci dohoda nemení zásadne hru, „v mnohých ohľadoch je to veľký krok vpred vzhľadom na súčasný charakter vzťahov“.

„Znamená to, že intenzívny dialóg medzi USA a Čínou o klíme sa teraz môže pretaviť do spolupráce,“ myslí si Woodroofe.

Spoločné vyhlásenie „môže byť len dobrou správou“, tvrdí expertka na Čínu z think-tanku Chatham House Bernice Lee.

„Aj keď sa krajiny v detailoch rozchádzajú, toto vyhlásenie rozptýlilo akékoľvek obavy, že napätie medzi USA a Čínou bude stáť v ceste úspechu na COP26,” povedala.

„Skutočným testom pre vzťahy Washingtonu a Pekingu je to, ako tvrdo presadzujú dohodu o 1,5 C tu v Glasgowe,“ dodala.

Spolupráca urýchli znižovanie emisií ako aj stanovenie konkrétnych cieľov, politík a opatrení, uvádzajú obe strany vo vyhlásení. Krajiny považujú za kľúčovú spoluprácu pri znižovaní emisií metánu. Zároveň sa dohodli, že budú spoločne pracovať na dodatočných opatreniach v tejto oblasti na nasledujúcom klimatickom summite COP27 v roku 2022.

Spojené štáty spolu s Európskou úniou vedú iniciatívu, v ktorej sa viac než sto krajín zaviazalo znížiť emisie metánu do roku 2030 o 30 percent. Aj keď Čína tento záväzok nepodpísala, chce v tomto desaťročí vypracovať „komplexný a ambiciózny“ národný akčný plán na znižovanie metánu.

Výroba elektriny z uhlia v Číne rastie

Krajiny skupiny G20 zaznamenali pokles v produkcii uhoľnej energie. Výnimkou je Čína, ktorej podiel na celosvetovej výrobe elektriny z uhlia vzrástol na 53 percent.

Presun záväzkov na ďalší rok

Spojené štáty a Čína sa dohodli na stretnutí v prvej polovici roku 2022. Chcú prediskutovať opatrenia a normy na zníženie metánu z produkcie uhlia, ropy a plynu ako aj v sektoroch odpadov a v poľnohospodárstve.

Čína súhlasila s postupným znižovaním spotreby uhlia od roku 2025 ako súčasť svojho 15. päťročného plánu. Je to kritický dokument, ktorý určuje smer ekonomického rozvoja. Zaviazala sa v ňom, že „vynaloží maximálne úsilie na splnenie tohto cieľa“.

Spoločné vyhlásenie zaväzuje obe strany k ďalšej spolupráci v oblasti elektrifikácie koncových sektorov, zavádzania technológií, ako je zachytávanie a ukladanie uhlíka či integráciu obnoviteľnej energie do siete.

Obe strany uviedli, že svoje národné klimatické ciele na rok 2035 predložia v roku 2025. Diskusie o plánoch na obdobie po roku 2030 ostávajú poslednou z nevyriešených otázok pravidiel Parížskej dohody. Vyjednávači sa nevedia zhodnúť, či uprednostnia aktualizáciu plánov každých päť alebo desať rokov.

Dohoda medzi Čínou a Spojenými štátmi by mohla predstavovať v tejto otázke posun smerom k uprednostneniu klimatických plánov na päťročné obdobie. Rokovania o tejto téme by sa mali uskutočniť v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní.