Šefčovič v Kyjeve dohodol partnerstvo Únie a Ukrajiny v oblasti kritických surovín a batérií

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič na návšteve Ukrajiny [Európska komisia]

Európska únia a Ukrajina sa stali strategickými partnermi v oblasti kritických surovín. Ich spoločným cieľom je dosiahnuť užšiu integráciu hodnotových reťazcov surovín a novej generácie batérií.

Memorandum o porozumení, ktoré je základom strategického partnerstva Ukrajiny a Únie, podpísal podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič a ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v utorok (13. júla). Šefčovič sa okrem Šmyhaľa stretol aj s prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Únia za kritické označuje tie suroviny, ktoré majú zásadný hospodársky význam, ale nie je ich možné spoľahlivo ťažiť v rámci Únie a preto sa väčšinou musia dovážať.

Strategické partnerstvo s Ukrajinou sa týka činností v celom hodnotovom reťazci surovín a batérií, čo je v súlade s cieľmi vlaňajšieho Akčného plánu Európskej únie pre kritické suroviny. Zohrá tiež rozhodujúcu úlohu pri zachovaní globálnej konkurencieschopnosti a rozvoji odolnosti európskeho a ukrajinského priemyslu.

Šefčovič zdôraznil, že Ukrajina je pre Úniu prioritným partnerom. „Nová kapitola spolupráce medzi Úniou a Ukrajinou posilní naše politické väzby a prinesie široké spektrum príležitostí pre európsky a ukrajinský priemysel. Pomôže vytvárať a zachovávať pracovné miesta v oblastiach zameraných na budúcnosť a je bytostne spojená s prebiehajúcimi prechodmi na zelenú a digitálnu ekonomiku,” uviedol.

Podpredseda Komisie spresnil, že Únia chce byť klimaticky neutrálnou a digitálnou spoločnosťou a mnoho kľúčových odvetví, ako sú obnoviteľné zdroje, elektronika, doprava, letectvo či obrana, bude závisieť od spoľahlivých dodávok surovín za konkurenčné náklady.

Podľa jeho slov má Ukrajina dobré predpoklady na to, aby sa stala silným hráčom v oblasti kritických surovín a batérií, a môže dokonca byť lídrom v týchto oblastiach v rámci krajín Východného partnerstva a Energetického spoločenstva, ktoré zahŕňa spoluprácu v energetickej oblasti medzi krajinami EÚ a jej európskymi susedmi, ktoré do Únie nepatria.

Geopolitický rozmer

Domácou úlohou Ukrajiny bude podľa Šefčoviča zosúladiť svoj regulačný ťažobný rámec s právnym rámcom EÚ a zaviazať sa k najvyšším environmentálnym, sociálnym a administratívnym štandardom. Únia spoluprácu v oblasti dodávok surovín s Ukrajinou začne podporou modernizácie potrebných technológií a podporí aj obehové hospodárstvo a nové príležitostí pre podniky v hodnotovom reťazci batérií na oboch stranách.

Šefčovič, ktorý má v eurokomisii na starosti Európsku alianciu pre batérie, privítal, že sa novým členom aliancie stalo aj ukrajinské ministerstvo ekológie, ktoré tiež bude členom Európskej aliancie pre strategické suroviny. Dodal, že EÚ pomôže Ukrajine financovaním spoločných projektov prostredníctvom programu Horizont Európa a podporí aj väčšie zapojenie Európskej investičnej banky a Európskej banky pre obnovu a rozvoj pre rozvoj  projektov na Ukrajine.

Partnerstvo má aj geopolitický rozmer. Ukrajina, ktorá už čoskoro príde výstavbou plynovodu Nord Stream 2 o časť príjmov za tranzit plynu, môže nové príjmy získať rozvojom trhu s kritickými surovinami a batériami.

„Mali by sme vnímať dnešné diskusie aj v geopolitickom kontexte. Ukrajina sa stáva súčasťou európske hodnotového reťazca, a to má strategickú dôležitosť,” skonštatoval Šefčovič.