Šéfka eurokomisie: Ak partneri nezavedú vlastný systém spoplatnenia uhlíka, môžu čeliť clu

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. [TASR/AP/Gian Ehrenzeller]

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen v tejto súvislosti pochválila Čínu za prijatie prvých krokov k zavedeniu cenového systému pre emisie uhlíka.

Uhlíkové clo je podľa von der Leyen jednou z možností, ako ochrániť európske firmy a ich zamestnancov pred neférovou konkurenciou.

“Nemá význam znižovať emisie skleníkových plynov doma, ak zvýšime dovoz CO2 zo zahraničia,” povedala obchodným partnerom na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose predsedníčka Európskej komisie. Je presvedčená, že nejde len o otázku klímy, ale aj spravodlivosti.

Clo však podľa nej Európska únia zavedie len v prípade, ak by plánovaný prechod k uhlíkovej neutralite znamenal znevýhodnenie tovarov z Európskej únie na globálnom trhu.

Ako Slovensko dosiahne uhlíkovú neutralitu? Nová stratégia má návrhy, ale staré čísla

Nízkouhlíková stratégia odporúča zvážiť vytvorenie ministerstva pre zmenu klímy, ktoré by zahŕňalo aj energetiku, zvýšiť tempo obnovy fondu budov na 3,5 percent ročne aj prehodnotiť zvýhodnenú sadzbu DPH na mäso.

Prvé kroky k spravodlivosti

V tejto súvislosti šéfka Komisie ocenila zavedenie systému obchodovania s emisiami v americkej Kalifornii a prvé kroky k zavedeniu cenového systému pre emisie uhlíka, ktoré spravila Čína.

„Možno ide len o prvé kroky k zabezpečeniu rovnakých podmienok, ale ak sa z toho stane globálny trend, budeme mať rovnaké podmienky na globálnej úrovni – a potom nebude nutné žiadne uhlíkové clo,“ poznamenala von der Leyen.

S opatreniami by sa však obchodní partneri Únie mali poponáhľať. Komisia by totiž mohla s návrhom uhlíkového cla prísť už v roku 2020. Tak to aspoň v novembri minulého roka avizoval jej podpredseda Maroš Šefčovič, ktorý je zároveň zodpovedný za vypracovanie štúdie o uhlíkovom cle. Tá má európskej exekutíve pomôcť pri argumentácii s členskými štátmi aj tretími krajinami.

Zavedenie uhlíkového cla podporuje aj Slovensko.

Šefčovič: Uhlíkové clo potrebujeme, aby sme ostatné krajiny donútili k zodpovednosti

Ochranu trhu pred „špinavým“ dovozom by privítali aj európski oceliari, ktorí veria, že za určitých podmienok môžu byť lídrom v dekarbonizácií ekonomiky.