Si Ťin-pching: Čína chce byť uhlíkovo neutrálna do roku 2060

Videoprejav Si Ťin-pchinga na 75. Valnom zhromaždení OSN [Justin Lane/EPA-EFE]

Čína posilní svoje klimatické záväzky a bude sa usilovať o dosiahnutie uhlíkovúej neutrality do roku 2060. Čínsky prezident Si Ťin-pching to oznámil minulý týždeň počas svojho prejavu na Valnom zhromaždení OSN, informoval portál Climate Home News.

Si uviedol, že čínske emisie oxidu uhličitého ešte niekoľko rokov porastú. Vrchol by mali dosiahnuť do roku 2030. Čína je momentálne najväčším znečisťovateľom na Zemi. 

„Parížska dohoda o klimatickej zmene nabáda svet k prechodu na zelený a nízkouhlíkový rozvoj. Načrtáva kroky potrebné na ochranu našej spoločnej planéty. Všetky krajiny musia implementovať rázne opatrenia, aby túto dohodu dodržali,“ uviedol Sin Ťin-pching vo svojom videoprejave.

Čína v priebehu posledných mesiacov viackrát avizovala posilnenie svojich klimatických záväzkov. O uhlíkovej neutralite však čínsky líder hovoril prvý raz. Prezident následne vyzval všetky krajiny, aby „využili túto historickú príležitosť“ a pomocou vedeckých a technologických inovácií vyšli z pandémie „zelenší“.

Američania sú skeptickí

Príhovor prezidenta Sin Ťin-pchinga nasledoval po prejave prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa. Ten označil znečisťovanie Číny za „nekontrolovateľné“. Trump počas svojho úradovania oznámil odchod Spojených štátov z Parížskej dohody a zrušil viaceré klimatické opatrenia, ktoré zaviedol jeho predchodca Barack Obama.

Čína ponesie plnú zodpovednosť za vírus, vyhlásil Trump

Na 75. Valnom zhromaždení OSN vyzval prezident Spojených štátov Donald Trump na boj proti „čínskemu vírusu“ a kritizoval Čínu aj za jej kontrolu nad Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Čína vidí za vystúpením snahu zneužiť pôdu OSN na vyvolanie nového konfliktu.

Joe Biden – Trumpov súper v nadchádzajúcich prezidentských voľbách – uviedol, že v prípade svojho zvolenia budú Spojené štáty uhlíkovo neutrálne do roku 2050. Biden zastáva voči Číne tvrdý postoj. Počas kampane deklaroval, že bude žiadať zastavenie čínskeho financovania „špinavej energie“ v zahraničí.  

Todd Stern – spolutvorca Parížskej dohody a niekdajší americký osobitný vyslanec pre klimatickú zmenu – označil na Twitteri čínske rozhodnutie za “veľký a dôležitý krok”. Zároveň však dodal, že dosiahnutie vrcholu emisií do roku 2030 nie je dostatočné a odsúdil nové uhoľné elektrárne, ktoré v Číne vznikajú.

Dôležité budú detaily

„Je to významný krok v našom spoločnom boji proti klimatickej zmene“, napísala na Twitteri predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Zdôraznila však, že „zostáva ešte veľa práce na dosiahnutia tohto cieľa“.

„Je to dôležité vyhlásenie,“ napísal britský klimatický veľvyslanec John Murton. Dôležité budú podľa neho detaily plánu.  

Podľa diplomatickej expertky think-tanku E3G Jennifer Tollman je nový postoj Číny „veľkým posunom“. Dodala, že Európska únia a Čína – dva najväčšie svetové trhy – sa v súčasnosti naraz usilujú o zníženie znečisťovania. Rozhodnutie Číny označila za výhru pre Úniu, ktorá od Číny dlhodobo žiada tvrdšie kroky v oblasti klímy.  Obe strany chcú v novembri spoločne rokovať o vzájomných stratégiách dekarbonizácie. Ďalšou témou bude novelizácia ich klimatických plánov do roku 2030.  

Európska únia tlačí na Čínu, aby dosiahla svoj emisný vrchol do roku 2025, nie 2030, ako ju zaväzuje Parížska dohoda.

Čínsko-európsky summit: Investičnú dohodu uzavrieme ešte tento rok

Po júnovom summite sa to zdalo nepravdepodobné. Plán uzatvorenia dohody, ktorá otvorí cestu k ambicióznejšej zmluve o voľnom obchode, má ale už jasné termíny.

Čína sa chystá na novú päťročnicu

Čína v blízkej budúcnosti predstaví svoj 14. päťročný plán rozvoja na roky 2021 až 2025. Jeho súčasťou má byť zníženie podielu uhlia v energetickom mixe zo súčasných 57.5 percenta na 52 percent, píše agentúra Bloomberg. Takisto plánuje získavať 20 percent primárnej energie z nefosílnych zdrojov.

To znamená, že v roku 2025 vyrobí až 42 percent celkovej energie z obnoviteľných a jadrových zdrojov. V súčasnosti je tento podiel 32 percent.

„Je to veľmi významný krok vpred. Okrem toho, že Čína najviac znečisťuje, má najväčší trh a je najväčším energetickým investorom. Jej rozhodnutia preto hrajú významnú úlohu v celosvetovej snahe odklonu od fosílnych palív, ktoré spôsobujú klimatickú zmenu,“ uzavrel Richard Black – riaditeľ Britskej energetickej a spravodajskej jednotky, ktorá sa venuje klimatického aktivizmu.