Slovensko môže schváliť Parížsku dohodu už v septembri, tému otvorí na summite

Parížska dohoda

Už len ju ratifikovať. FOTO-TASR/AP (Francois Mori)

Tlak na Európsku úniu a slovenské predsedníctvo sa zvyšuje.

Dlhoročnému lídrovi v klimatických politikách totiž hrozí, že Parížska dohoda vstúpi do platnosti bez neho. Novembrová klimatická konferencia v Marrákeši sa začína už 7. novembra. Čína a Spojené štáty tam prídu ako štáty, ktoré dohodu ratifikovali. Únii hrozí, že to nestihne.

Preto európske inštitúcie teraz pracujú so scenárom ratifikácie za menej ako mesiac. Premiér Robert Fico mal navyše sľúbiť, že Slovensko tému otvorí na bratislavskom summite. A že ako predsednícka krajina pôjde dobrým príkladom a doma dohodu ratifikuje ešte v septembri.

Konečný termín: 7. október

Pre vstup Parížskej dohody do platnosti je potrebná ratifikácia aspoň 55 zmluvnými stranami, ktoré vypúšťajú aspoň 55 percent emisií. Dohoda sa však stáva účinnou až 30 dní po splnení tejto podmienky.

Preto platí, že ak má byť dohoda platná na začiatku COP22 v Marrakéši, musí byť ratifikovaná 7. októbra.

A tento termín teraz visí nad Európskou úniou a slovenským predsedníctvom ako Damoklov meč.

Národné ratifikácie sa dovtedy zrejme nezavŕšia, dosiaľ dohodu ratifikovali len Francúzsko a Maďarsko. Európa sa však snaží o ratifikáciu aspoň na celoúniovej úrovni.

Francúzska ministerka v Bratislave

Na urýchlenie ratifikácie na európskej úrovni intenzívne tlačí predovšetkým Francúzsko.

To sa orientuje dokonca na dátum 21. septembra. Vtedy totiž generálny tajomník OSN Pan Ki-mun organizuje v New Yorku slávnostné stretnutie k ratifikácii.

Ministerka životného prostredia a predsedníčka COP21 Ségolène Royalová minulý týždeň vyzvala členské štáty Európskej únie, aby na bratislavskom summite oznámili dátum ratifikácie na národnej úrovni.

A v piatok 9. septembra prišla na Slovensko. O Parížskej dohode rokovala s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) aj s ministrom životného prostredia Lászlóm Sólymosom (Most-Híd).

Ficove záväzky

Royalová po stretnutí vydala vyhlásenie, podľa ktorého sa Slovensko ako predsednícka krajina zaviazalo urýchliť ratifikáciu na národnej aj európskej úrovni.

„Počas veľmi plodnej diskusie vyjadril premiér Robert Fico silnú motiváciu,“ píše sa v zverejnenom komuniké.

Tá sa prejavuje tým, že „slovenská vláda schváli 14. septembra návrh zákona o ratifikácii Parížskej dohody“. Ďalej sa mal Fico zaviazať k „slávnostnej výzve k uvedeniu presných dátumov ratifikácie vyslovenej spolu na bratislavskom summite 16. septembra, ktorému predsedá.“ K výzve sa má v Bratislave pripojiť aj francúzsky prezident François Hollande.

Vyhlásenie napokon uvádza, že Fico súhlasil so zvolaním mimoriadneho zasadnutia Rady ministrov životného prostredia po hlasovaní Európskeho parlamentu.

Sólymos chce rýchlu ratifikáciu

Portál EurActiv.sk sa obrátil so žiadosťou o potvrdenie týchto informácií na úrad vlády aj ministerstvo životného prostredia. Úrad vlády na otázky neodpovedal a odkázal na envirorezort.

Ministerstvo životného prostredia sa však ku konkrétnym dátumom ratifikácie na slovenskej a európskej úrovni nechcelo vyjadrovať.

Na otázku o stretnutí s Royalovou minister Sólymos odpovedal, že „sme sa dohodli, že zo svojich pozícií – Slovensko ako predsednícka krajina Rady EÚ – budeme tlačiť, na čo najrýchlejšiu ratifikáciu Parížskej dohody tak na celoeurópskej, ako aj na národných úrovniach.“

Mimoriadne zasadnutie ministrov

Na híringu v Európskom parlamente však Sólymos hovoril o ratifikácii pred marrákéšškou COP22. Za týmto účelom tiež avizoval pripravenosť zvolať mimoriadne zasadnutie európskych ministrov životného prostredia v Bruseli.

Ich najbližšie zasadnutie je momentálne naplánované na október, čo by mohlo byť neskoro.

Pre ratifikáciu na európskej úrovni je potrebný súhlas Európskeho parlamentu. Výbor pre životné prostredie dal Parížskej dohode zelenú vo štvrtok 8. septembra. A apeloval na urýchlenie ratifikácie.

„Vzhľadom na líderstvo EÚ v boji s klimatickými zmenami, jej úlohu pri Kjótskom protokole a jej pokračujúce snahy smerujúce k nadväzujúcej univerzálnej zmluve je nemysliteľné, že Parížska dohoda by mohla vstúpiť do platnosti bez EÚ ako signatára,“ píše sa v stanovisku, ktoré schváli výbor pomerom hlasov 47 – 1.

Urýchlenie národnej ratifikácie

Čo sa týka národnej ratifikácie, Slovensko oznámilo jej urýchlenie na neformálnom zasadnutí enviroministrov v Bratislave. Termín bol vtedy koniec predsedníctva, teda december 2016.

Ak Slovensko dohodu ratifikuje ešte v septembri, pôjde o ešte výraznejšie urýchlenie. Nie je však isté, že to stihne do bratislavského summitu. Ten sa koná v piatok 16. septembra. Na programe rokovania vlády pre 14. september Parížska dohoda nefiguruje.

Dohoda je od 22. augusta predmetom pripomienkového konania. To sa končí v utorok 13. septembra.

Dohodu musí navyše schváliť Národná rada SR a podpísať prezident.