Trump ruší Obamov klimatický plán, Komisia ľutuje

Miguel Arias Cañete

Miguel Arias Cañete. FOTO-TASR/AP

Európska únia vyjadrila dnes poľutovanie nad rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v utorok podpísal dekrét rušiaci viacero opatrení svojho predchodcu Baracka Obamu zameraných na boj s klimatickou zmenou.

Uvidí sa, ako budú plniť Paríž

„Ľutujeme, že Spojené štáty odstraňujú hlavný pilier svojej politiky v oblasti klímy – Plán pre čistú energiu,“ uvádza sa v dnešnom vyhlásení eurokomisára pre energetiku Miguela Ariasa Caňeteho.

Podľa Caňeteho sa len uvidí, ktoré záväzky, vyplývajúce pre USA z Parížskej dohody o boji s klimatickými zmenami, plánujú Spojené štáty aj skutočne splniť.

Európska únia považuje túto dohodu za spôsob na vytvorenie nových pracovných miest a povzbudenie ekonomického rastu a investícií, zdôraznil Caňete a dodal, že Únia bude svoje záväzky rešpektovať aj naďalej.

Trump chce revíziu Obamovho plánu

V novom dekréte vyzval Trump na revíziu Obamovho Plánu pre čistú energiu, zameraného na zníženie emisií skleníkových plynov vznikajúcich pri výrobe elektrickej energie do roku 2030 o 32 percent v porovnaní s rokom 2005.

Dekrétom tiež Trump zrušil moratórium na ťažbu uhlia na federálnych územiach, vyzval na prehodnotenie opatrení obmedzujúcich hydraulické štiepenie horniny pri ťažbe plynu (frakovanie), ako aj množstvo metánových emisií vznikajúcich pri produkcii ropy a plynu.

Nové výkonné nariadenie však neznamená, že USA odstupujú od parížskej klimatickej dohody.