Uniknutý dokument: Balík veternej energie podporí rozvoj elektrických sietí a urýchli povolenia

Veternú energiu považuje Európska únia za kľúčovú pre nahradenie fosílnych palív a zvýšenie domácej výroby energie. Zaostáva však v inštalácii nových turbín a tým aj v plnení svojich klimatických a energetických cieľov do roku 2030. [pxhere.com]

Európska komisia chce budúci týždeň predstaviť nový plán pre podporu veternej energie. Okrem iného navrhuje, aby sa pri aukciách nových kapacít na výrobu energie z vetra neuprednostnili najlacnejšie ponuky, keďže to dáva čínskym výrobcom náskok pred európskymi firmami.

Veternú energiu považuje Európska únia za kľúčovú pre nahradenie fosílnych palív a zvýšenie domácej výroby energie. Zaostáva však v inštalácii nových turbín, a tým aj v plnení svojich klimatických a energetických cieľov do roku 2030.

„Veterná energia je obnoviteľná, v Európe dobre dostupná a bezpečná. Je kľúčové splniť ciele EÚ v oblasti dekarbonizácie a dodávať čistú, cenovo dostupnú a bezpečnú elektrinu našim domácnostiam, nášmu priemyslu a čoraz viac nášmu sektoru dopravy,“ uvádza sa v jednom z uniknutých návrhov, ktorý videl portál EURACTIV.

Šéfka eurokomisie vyzdvihla z obnoviteľných zdrojov len vietor

Zelené zdroje energie neboli na rozdiel od minulého roka jednou z hlavných tém prejavu von der Leyen o stave Únie. Hoci Európsky parlament tento týždeň schválil zdvojnásobenie podielu obnoviteľnej energie do roku 2030, predsedníčka eurokomisie nezmienila potrebné investície do prenosových sústav ani batériové úložiská.

Napriek dôležitosti a dopytu po väčšom počte obnoviteľných zdrojov, má toto odvetvie problémy. Všetci najväčší výrobcovia veterných turbín vykázali v roku 2022 značné prevádzkové straty, varuje dokument s odvolaním sa na Medzinárodnú agentúru pre obnoviteľnú energiu.

„EÚ nemôže zdvojnásobiť tempo zavádzania veternej energie bez zdravého, udržateľného a konkurencieschopného dodávateľského reťazca veternej energie. A veterný priemysel nemôže byť zdravý bez jasného a bezpečného súboru projektov, ktoré pritiahnu potrebné financovanie a budú súťažiť za rovnakých podmienok na celom svete,“ varuje návrh akčného plánu a vyzýva na „okamžité opatrenia“.

Cieľom európskeho balíka pre veternú energiu je vyriešiť tieto problémy dvoma dokumentami – „Akčným plánom pre veternú energiu“ a oznámením „Napĺňanie ambícií EÚ v oblasti obnoviteľnej energie na mori“.

Návrhy dokumentov, ktoré videl portál EURACTIV a ktoré sa môžu pred zverejnením zmeniť, uvádzajú, čo EÚ urobila na podporu veternej energie a obnoviteľných zdrojov energie na mori vrátane nových zákonov a peňazí a aké ďalšie kroky plánuje na pomoc tomuto odvetviu.

Návrh akčného plánu sa zameriava na podporu európskych spoločností v sektore veternej energie a zlepšenie ich konkurencieschopnosti opatreniami, ktoré „by sa mali urýchlene prijať“.

Identifikuje päť problémov pre európskych výrobcov veterných zariadení:

  • „Nedostatočné využitie výrobných kapacít, spôsobené neadekvátnym a neistým dopytom po veterných turbínach v EÚ“, pričom priemysel odhaduje, že 80 GW kapacity v súčasnosti uviazlo v povoľovacích postupoch, viaceré z nich sú zastavené už roky.
  • „Vysoká inflácia a ceny komodít v kombinácii s obmedzeným zabezpečením výrobcov veterných zariadení proti kolísaniu cien vstupov,“ čo narúša financie sektora.
  • Návrh národnej podpory zameranej skôr na cenové kritériá ako na environmentálne a sociálne normy v európskych výrobkoch a odolnosti dodávateľského reťazca.
  • Tlak medzinárodných konkurentov vrátane Číny, dôležitého dodávateľa surovín a komponentov do EÚ a jej čoraz vážnejšieho konkurenta na celom svete.
  • Dostupnosť kvalifikovaných pracovníkov v sektore výroby veternej energie, ktorá môže mať vplyv na rýchlosť európskej výrobnej kapacity, najmä v oblasti veternej energie na mori.

Využitie veternej energie bude tento rok rekordné, nie však na Slovensku

Medzinárodná energetická agentúra po útlme spôsobenom pandémiou COVID-19 očakáva historický nárast v nových zdrojoch veternej energie. Slovensko tento zdroj takmer nevyužíva, aj keď dostatok zelenej elektriny je podmienkou na prilákanie investícií napríklad do baterkární, tvrdia výrobcovia zelenej energie. 

Nové pravidlá pre aukcie

Jedným z cieľov akčného plánu je navrhnúť aukcie nových kapacít na výrobu veternej energie, ktoré neuprednostňujú najlacnejšie ponuky, kde majú čínski výrobcovia náskok pred európskymi spoločnosťami.

Zámerom je podporiť „kritériá nepreferujúce iba nízke ceny, ale tie, ktoré odmeňujú produkty s vyššou pridanou hodnotou a podporujú priemyselné škálovanie, ktoré môže lepšie podporiť inovatívny a konkurencieschopný priemysel výroby veternej energie,“ uvádza sa v návrhu dokumentu.

Brusel chce tiež jednotnejšie návrhy aukcií s nediskriminačnými „predkvalifikačnými“ kritériami, ktoré sa okrem iného zameriavajú na vznikajúce problémy, ako je kybernetická odolnosť.

Európska komisia začne dialóg medzi krajinami EÚ, priemyselnými subjektmi a ďalšími zainteresovanými stranami s cieľom zlepšiť a zjednodušiť aukcie. Na základe toho Európska komisia prijme usmernenie do konca marca 2024.

Popri tom bude exekutíva EÚ spolupracovať s veterným priemyslom na „dôslednom monitorovaní možných nekalých obchodných praktík, z ktorých majú prospech zahraniční výrobcovia veternej energie“, vrátane potenciálneho dotovania produktov súvisiacich s veternou energiou vstupujúcich do EÚ.

„Ak je to opodstatnené, Komisia aktivuje svoje nástroje na ochranu obchodu,“ varuje hlavný dokument.

Zameria sa aj na pomoc výrobcom pri prístupe na trhy mimo EÚ, na zvyšovanie kvalifikácie a na zlepšenie prístupu k peňažným bankám EÚ.

Vietor neprestane fúkať na hraniciach Slovenska

Slovensko podľahlo klamlivému dojmu, že má dosť nízkouhlíkovej elektriny z jadra a vody. Dopyt po obnoviteľnej energii však bude čoraz väčší, je preto absurdné, že sa tu za posledných 19 rokov nepostavila žiadna veterná elektráreň, hovorí JÁN LACKO zo SAPI.

Povoľovacie procesy a rozvoj sietí

Cieľom akčného plánu je aj zlepšenie povoľovania a kapacity siete. To zahŕňa potenciálne rozšírenie dočasných pravidiel zameraných na odľahčenie byrokracie s cieľom „vyslať silný signál priemyslu a členským štátom o potrebe urýchlene urýchliť zavádzanie veternej a iných obnoviteľných zdrojov energie“.

Popri tom Európska komisia spustí iniciatívu „Accele-RES“ zameranú na urýchlenie implementácie nového zákona o obnoviteľnej energii, najmä pokiaľ ide o povoľovanie. To môže byť kľúčové, keďže predchádzajúca smernica o obnoviteľných zdrojoch energie z roku 2018 ešte stále nebola plne implementovaná.

Okrem toho exekutíva EÚ spustí do konca roka „vyhradený online nástroj na podporu členských štátov v procese udeľovania povolení“. Do apríla 2024 aktualizuje svoje odporúčanie o urýchlení postupov udeľovania povolení pre projekty v oblasti obnoviteľnej energie a usmernenia o osvedčených postupoch na urýchlenie postupov udeľovania povolení.

Akčný plán sa zameriava aj na vytvorenie väčšej istoty pre vývojárov projektov a výrobcov tým, že vyzýva krajiny EÚ, aby vypracovali podrobné implementačné plány pre nový zákon o obnoviteľných zdrojoch energie a zvýšili viditeľnosť nadchádzajúcich projektov veternej energie.

Iniciatívu doplní „akčný plán na uľahčenie budovania sietí“, ktorý by mal byť predstavený v novembri 2023.

To pomôže urýchliť kľúčové projekty cezhraničnej elektrickej siete, ktoré sú „rozhodujúce pre integráciu rastúcich objemov obnoviteľných zdrojov energie a pokrok v integrácii energetického systému“. Zahŕňa aj opatrenia na riešenie úzkych miest, ktoré bránia posilňovaniu a rozširovaniu siete, uvádza dokument.

Rozvoj obnoviteľnej energie závisí od transparentnosti zo strany distribučiek

Obnoviteľné zdroje už nie sú len jedným z riešení klimatickej krízy. Pre vojnu na Ukrajine sú aj cestou k energetickej bezpečnosti EÚ a znižovaniu cien energií. Bariérami ich rozvoja na Slovensku je špekulatívne rezervovanie kapacít a netransparentný proces pripájania do siete.

Posilnenie pobrežného vetra

Akčný plán pre veternú energiu bude zverejnený v utorok spolu s oznámením o plnení ambícií Európy v oblasti obnoviteľnej energie na mori.

„Obnoviteľné zdroje energie na mori sa stanú nenahraditeľnou súčasťou energetického mixu, ktorý bude potrebný na dekarbonizáciu a dosiahnutie klimatickej neutrality,“ uvádza sa v uniknutom návrhu návrhu.

„V roku 2022 dosiahla kumulatívna inštalovaná kapacita na mori v EÚ27 16,3 GW. Na preklenutie priepasti medzi 111 GW, ktoré zaviazali členské štáty, a zariadeniami v roku 2022, musíme nainštalovať v priemere takmer 12 GW/rok. To je 10-krát viac ako 1,2 GW, ktoré boli nainštalované v roku 2022,“ varuje.

Oznámenie identifikuje podobné problémy ako v akčnom pláne vrátane povoľovania, zručností, dodávateľských reťazcov a stlačených ziskových marží.

Zameriava sa na rozvoj cezhraničných pobrežných sietí, podporu inovácií, rýchle udeľovanie povolení, zlepšenie námorného priestorového plánovania, posilnenie odolnosti infraštruktúry po sabotáži plynovodu Nord Stream a zabezpečenie dodávateľských reťazcov.

Plán sa tiež snaží zabezpečiť, aby krajiny EÚ vyvážajúce obnoviteľnú energiu do iných štátov EÚ boli za to náležite odmenené, pričom Komisia v súčasnosti posudzuje spôsoby zdieľania výhod.

Rozvoj obnoviteľných zdrojov brzdia technické prekážky

Slovenská vláda verejne deklaruje podporu obnoviteľným zdrojom energie, no investori a developeri naďalej čelia mnohým prekážkam. Ak ich Slovensko neodstráni, sľuby z plánu obnovy a Národného energetického a klimatického plánu ostanú len na papieri. Osobitnou kapitolou sú pretrvávajúce technické problémy.