Vedci varujú pred „zombie“ požiarmi v arktickej oblasti

Satelitná snímka požiarov v Grónsku. [National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA)]

Minulý rok spôsobili rekordné horúčavy v arktickom regióne požiare, ktoré môžu tento rok po suchej a teplej jari ožiť.

„Na satelitných snímkach pozorujeme aktívne požiare, ktoré naznačujú, že zombie požiare sa vrátili,“ uviedol Mark Parrington, vedecký pracovník a odborník na požiare z európskej organizácie Copernicus Atmosphere Monitoring Service.

Takzvané hotspoty, ktoré ešte musia potvrdiť pozemné merania, sa sústreďujú najmä v oblastiach požiarov spred minulého roka.

Požiare obrovských rozmerov a trvania zachvátili v roku 2019 veľké plochy na Sibíri a v Aljaške.

Odhaduje sa, že v júni 2019, ktorý bol najteplejší za posledných 150 rokov, sa do atmosféry uvoľnilo 50 miliónov ton CO2, čo zodpovedá ročným emisiám uhlíka vo Švédsku.

„Pozorujeme kumulatívny účinok minuloročnej sezóny v Arktíde, ktorá sa premietne do tej nadchádzajúcej, čo môže opäť viesť k rozsiahlym a dlhodobým požiarom v tomto regióne,“ uviedol Parrington.

Riziko požiaru sa zvyšuje s teplým počasím a nízkou vlhkosťou, pričom najmä v Európe boli v marci a apríli tohto roka k rekordné teploty.

„V Arktíde bolo obrovské teplo, čo má za následok veľké suchá a spôsobí, že rašelinové pôdy začnú horieť,“ uviedol expert na ekosystémy z kanadskej McMaster University Mike Waddington.

„Zombie požiar je oheň, ktorý neustále horí v podzemí a po určitom čase sa znova objaví na povrchu,“ vysvetľuje Waddington.

Žeravé uhlíky, ktoré sa nachádzajú hlboko v organických pôdach, ako sú rašeliniská, môžu vzplanúť aj po niekoľkých týždňoch, mesiacoch a dokonca rokoch.

Podobný jav zaznamenali aj vedci monitorujúci Aljašku.

„Odborníci zaznamenali zvyšujúce sa množstvá požiarov v prípadoch, kedy počas chladných a mokrých mesiacov požiarne miesta tleli a znova sa objavili nasledujúcu jar,“ uvádza v informačnom bulletine Alaska Fire Science Consortium zoskupujúce štyri univerzity a výskumné ústavy.

Vedci na území Aljašky identifikovali od roku 2005 dokopy 39 zadržiavaných požiarov, ako sa im tiež zvykne hovoriť.