Von der Leyen: Rakúsko môže ísť v klíme príkladom ostatným štátom

Sebastian Kurz a Ursula von der Leyen. [EPA-EFE/Kenzo Triboullaird]

Šéfka Európskej komisie ocenila záväzok novej vlády vo Viedni dosiahnuť uhlíkovú neutralitu už v roku 2040. Kancelár zdôraznil, že to pôjde aj bez jadrovej energie.

Cieľ Rakúska dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2040 ocenila na nedeľnom stretnutí s opätovne vymenovaným rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom v Bruseli predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Rakúsko môže byť príkladom pre ďalšie európske krajiny, vyhlásila Leyenová, ktorú citovala agentúra AFP.

Rýchlejšie ako EÚ

Nová koaličná vláda Kurzovej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a Zelených pod vedením Wernera Koglera, ktorá zložila slávnostnú prísahu v utorok, prisľúbila, že Rakúsko o desať rokov prekoná cieľ EÚ, ktorá chce uhlíkovú neutralitu dosiahnuť do roku 2050.

Rakúsky zelený politik: Použijeme všetky diplomatické nástroje, aby sme dosiahli koniec jadra

Aj zemný plyn je lepšou prechodnou technológiou ako jadrová energia, myslí si THOMAS WAITZ z rakúskych Zelených, ktorí vstúpili do novej vlády. Rakúsko môže podľa neho so svojimi východnými susedmi spolupracovať na dekarbonizácii plynárenstva.

„Je úžasné vidieť, že Rakúsko si samé stanovilo cieľ, byť do roku 2040 klimaticky neutrálne,” povedala von der Leyen. „Verím, že rakúsky model s týmito ambicióznymi cieľmi bude pre nás príkladom,“ dodala.

Kurz pred novinármi potvrdil protijadrový kurz Rakúska a odmietanie financovania tejto energie z rozpočtu EÚ. „Budeme jedna z prvých krajín EÚ, ktorá nebude používať uhlie alebo jadrovú energiu, a napriek tomu sa stane klimaticky neutrálnou do roku 2040,” uviedol počas vystúpenia na rakúskom stálom zastúpení pri EÚ podľa portálu Politico. Uhlíkovú neutralitu chce do roku 2035 dosiahnuť Fínsko, to sa však spolieha aj na atómky.

Kontrast s Poľskom

Rakúsko plánuje do roku 2030 získavať všetku elektrinu z obnoviteľných zdrojov a viac investovať do verejnej dopravy. Obnoviteľné zdroje energie už teraz pokrývajú približne tretinu z celkovej spotreby energie v Rakúsku, čo je takmer dvakrát toľko ako je európsky priemer.

Lídri 28 členských krajín EÚ sa v decembri 2019 zhodli na stanovení cieľa dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050, avšak voči dohode sa ohradilo Poľsko, ktoré tento cieľ odmietlo implementovať.

Rok 2019 bol podľa údajov Služby pre klimatickú zmenu Copernicus (C3S), ktoré boli zverejnené tento týždeň, druhým najteplejším rokom od začiatku vedenia záznamov.