Výhra alebo zlyhanie COP26? Používanie uhlia sa „nekončí“, ale „zníži“

Prezident klimatickéjho summitu COP26 v glasgowe Alok Sharma označil zmienku o uhlí v záverečnej dohode za „historický krok". [EPA-EFE/Robert Perry]

Fosílne palivá boli po prvý krát v oficiálnych záveroch klimatickej dohody OSN označené za pôvodcu globálneho otepľovania. Krajiny závislé na uhlí na poslednú chvíľu presadili jemnejšiu formuláciu.

Tohtoročný klimatický summit bol považovaný za poslednú šancu, ako zabrániť nebezpečnému nárastu globálnej teploty o 1,5 stupňa Celzia do konca storočia. Po prvý krát označil fosílne palivá za hlavného vinníka globálneho otepľovania. V závere rokovaní sa však hralo so slovíčkami.

Znížiť alebo ukončiť?

Na poslednú chvíľu sa odohrala dráma, keď India, podporovaná Čínou a ďalšími rozvojovými krajinami závislými od uhlia, odmietla klauzulu požadujúcu „postupného ukončenie“ (phase-out) využívania a produkcie uhoľnej energie.

Uhlie je zodpovedné za takmer polovicu emisií uhlíka vyprodukovaných človekom a je hlavným zdrojom výroby elektriny, takže globálny záväzok ukončiť jeho používanie by výrazne prispel k zníženiu emisií.

Po zmätku medzi vyslancami z Číny, Indie, Spojených štátov a Európskej únie bola doložka urýchlene zmenená a doplnená tak, aby požiadala krajiny, aby „postupne znížili“ (phase – down) spotrebu uhlia.

Prekvapenie v Glasgowe: Čína a Spojené štáty zrýchlia znižovanie emisií ešte v tomto desaťročí

Dvaja najväčší producenti emisií na svete spoločne na klimatickom summite OSN  vyhlásili, že posilnia klimatické opatrenia a urýchlia znižovanie emisií v tomto desaťročí.

Indický minister životného prostredia a klímy Bhupender Yadav zdôraznil, že revízia odráža „národné podmienky rozvíjajúcich sa ekonomík“.

„Stávame sa hlasom rozvojových krajín,” povedal pre agentúru Reuters s tým, že dohoda sa sústredila na uhlie, ale mlčí o rope a zemnom plyne.

„Snažili sme sa dosiahnuť konsenzus, ktorý je rozumný pre rozvojové krajiny a rozumný pre klimatickú spravodlivosť,” povedal v narážke na skutočnosť, že bohaté krajiny historicky vypúšťajú najväčší podiel skleníkových plynov.

Kritika ostrovných štátov

Jednoslovná zmena sa stretla so zdesením tak bohatých krajín v Európe, ako aj malých ostrovných národov spolu s ďalšími, ktoré sa stále rozvíjajú.

Prezident konferencie Alok Sharma  v rozhovore pre BBC kritizoval Čínu a Indiu,  ale zdôraznil, že „je to vôbec prvýkrát, čo  v záveroch kllimatickej konferencie OSN padla zmienka o uhlí. Myslím si, že je to historický krok.“

„Dostali na vedľajšiu koľaj v netransparentnom a neinkluzívnom procese,” upozornila za kritikov mexická vyslankyňa Camila Isabel Zepeda Lizamaová.

Mexiko a ďalší však povedali, že nechajú revidovanú dohodu v platnosti.

Ostrovné krajiny, ako napríklad Maledivy, považujú súčasnú jemnejšiu formuláciu za nedostatočnú. Ministerka životného prostredia, zmeny klímy a technológie na Maldivách Shauna Aminath, na Twitteri napísala, že „postupný útlm uhlia Maledivy a ostrovné štáty nezachráni“.

„Schválené texty sú kompromisom,” povedal generálny tajomník OSN Antonio Guterres. „Odrážajú záujmy, podmienky, rozpory a stav politickej vôle v dnešnom svete.”