Vysoké teploty a víchrice. Grécko bojuje s lesnými požiarmi

Lesný požiar na ostrove Euboia (Evia). [TASR/AP/Michael Varaklas]

Zmena klímy si už vyberá daň v južnej Európe. Preto je priam povinnosťou EÚ, aby posilnila svoj záchranný mechanizmus, povedal premiér Kyriakos Mitsotakis.

Grécko vyslalo vo štvrtok (15. augusta) takmer 400 hasičov na ostrov Euboia (Evia) do boja s obrovským prírodným požiarom, ktorý tam už tretí deň spaľuje nedotknutý borovicový les. Pomáhajú im už aj hasičské lietadlá z Európskej únie.

„Dnes sme väčší optimisti, pretože vietor sa utíšil,“ povedal pre štátnu televíziu ERT Jorgos Kostopulos, inšpektor civilnej ochrany pre ostrov Euboia v Egejskom mori.

„Les je úplne zničený“

Hasičom sa podarilo skrotiť požiar v rokline neďaleko dediny Platana, a to za pomoci takmer 100 vozidiel, deviatich vrtuľníkov a 12 lietadiel, vrátane dvoch z Talianska a jedného zo Španielska. Tie zhadzujú vodu na plamene v ťažko prístupnom teréne.

„Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme pri dedine vytvorili dodatočnú protipožiarnu ochranu,“ uviedol podľa agentúry AFP Kostopulos. Muž za ním zatiaľ vykopával hlbokú brázdu.

Európu trápia lesné požiare

Horúčavy prinášajú Európe aj rozsiahle lesné požiare. Za prvých šesť mesiacov horeli lesy osemkrát častejšie, než v predchádzajúcich desiatich rokoch, oheň zničil päťkrát väčšiu rozlohu lesa. Júl bude ešte horší.

„Les je úplne zničený,“ vyhlásil šéf miestnej samosprávy Dimitris Jannutsos pre portál televízie Open TV o prírodnej horskej rezervácii Agrilitsa s rozlohou 550 hektárov.

Požiar na druhom najväčšom gréckom ostrove Euboia vypukol v utorok 13. augusta v skorých ranných hodinách a vyžiadal si evakuáciu štyroch dedín vrátane spomínanej Platany.

Príkladná mobilizácia

Komisár EÚ pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis označil v stredu (14. augusta) zmobilizovanie gréckych síl za „príkladné“, keďže pohotovostných čatám sa podarilo ochrániť obývané oblasti.

V utorok utrpel popáleniny hasič, keď sa pokúšal prejsť cez oheň na motocykli, a kempujúcim dovolenkárom zhoreli tri autá, uviedol miestny starosta.

Žiadne ďalšie zranenia ani problémy s dýchaním, ktoré by si vyžadovali hospitalizáciu, však neboli hlásené.

Grécko trápi séria prírodných požiarov už od víkendu. Plamene navyše rozdúchaval vietor so silou víchrice a teploty dosahujúce 40 stupňov Celzia.

Daň za zmenu klímy

Premiér Kyriakos Mitsotakis, ktorý zrušil letnú dovolenku a v utorok (13. augusta) sa vrátil do metropoly Atény, vyzval Európsku úniu, aby ešte viac posilnila svoje protipožiarne služby.

„Zmena klímy si už vyberá daň v južnej Európe. Preto je priam povinnosťou EÚ, aby posilnila svoj záchranný mechanizmus,“ dodal v stredu premiér.

Po najteplejšom mesiaci v histórii meraní hrozí Afrike hladomor

Európa pošle 50 miliónov eur do krajín Afrického rohu. Po júli sa totiž znížila dostupnosť tamojších potravín, čo ohrozuje živobytie 13 miliónov ľudí.

Vzdal úctu posádkam hasičov, ktorí zápasia denne priemerne s 50 lesnými požiarmi. „Som si vedomý, že naši hasiči, predovšetkým za posledných päť dní, dávajú zo seba všetko. Sú bez spánku a často bez jedla,“ upozornil Mitsotakis.

Ďalšie požiare dostali hasiči v utorok pod kontrolu napríklad na ostrove Thassos, v stredogréckej oblasti Boiótia (Viotia) a na polostrove Peloponéz.