Za klímu bude bojovať aj Európska centrálna banka

Christine Lagarde a jej kritik Jens Weidmann. [EPA-EFE/Arno Burgi]

Šéf nemeckej centrálnej banky vyhlásil, že bude veľmi kritický pokusom nasmerovať európsku menovú politiku na zápas s klimatickou zmenou.

Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagarde chce, aby bol boj s klimatickou zmenou bol zahrnutý medzi ciele menovej politiky.

Lagarde údajne tlačí na to, aby bola klimatická zmena súčasťou strategického prehodnotenia cieľov ECB a aby sa stala dôležitou časťou pri rozhodovaní o menovej politike.

Súčasť mandátu

Lagarde už predtým deklarovala, že chce, aby sa boj s klimatickou zmenou stal súčasťou mandátu ECB.

Agenda týkajúca sa prehodnocovania mandátu ECB ešte nie dokončená, ale podľa dvoch zdrojov oboznámených s diskusiami by životné prostredie malo byť súčasťou prvého takéhoto komplexného prehodnotenia mandátu ECB od roku 2003.

Európska investičná banka dala stopku fosílnym palivám, za bolo aj Slovensko

Projekty, ktoré sa spoliehajú na uhlie alebo ropu, sa od roku 2022 k pôžičkám EIB nedostanú, zemný plyn podľa environmentálnych aktivistov nemá dvere úplne zatvorené

„Dospeli sme do bodu, kde je riziko straty reputácie v prípade ničnerobenia dostatočne veľké na to, aby na konci prehodnocovania museli niečo ohlásiť, otázkou len je, čo,” uviedol šéf mimovládky Positive Money Europe Stanislas Jourdan.

Názorové rozdiely

Existuje riziko, že Lagarde sa dostane do sporu s niektorými centrálnymi bankármi z eurozóny, ktorí tvrdia, že boj s klimatickou zmenou je záležitosťou národných vlád.

Napríklad šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann v októbri vyhlásil, že bude veľmi kritický k akémukoľvek pokusu smerovať menovú politiku ECB tak, aby sa týkala boja s klimatickou zmenou.

Takýto krok by takisto odlíšil ECB od ostatných centrálnych bánk. Americká centrálna banka (Fed) sa v rámci revízie svojej stratégie vyhla environmentálnym otázkam a šéf Fed Jay Powell nedávno povedal pred Kongresom, že klimatická zmena je dôležitým problémom, ktorý sa však netýka Fedu. Jeho riešenie je podľa Powella v rukách zvolených politikov, nie centrálnej banky.