Zelené investície získajú len autá s nulovými emisiami

Elektrický Renault Twizy na automobilovom veľtrhu v Číne. [EPA-EFE/Jerome Favre]

Podľa taxonómie pre zelené financie budú mať po roku 2025 prístup k zeleným investíciám len automobily s nulovými emisiami. Výrobcovia plány kritizujú.

Európska komisia pripravuje taxonómiu investícií aj v automobilovom sektore. Investorom dá informáciu o predpokladanom vplyve investície na klímu. Do najlepšej kategórie „udržateľných“ má po roku 2025 patriť len produkcia áut s nulovými emisiami. Autá, ktoré vyprodukujú menej ako 50 gramov CO2 na kilometer dostanú nálepku „výrazne nepoškodzuje“.

Automobilový sektor plány kritizuje. Asociácia európskych výrobcov automobilov (ACEA) tvrdí, že nová taxonómia môže spomaliť investície do zelenej dopravy.

Emisie z dopravy rastú

Osobné autá sú zodpovedné za asi 12 percent celkových emisií CO2 v EÚ. Podiel osobnej dopravy na emisiách celosvetovo narastá, aj kvôli väčšej popularite áut typov so silnejšími motormi, ako SUV. Zníženie emisií z dopravy, špecificky osobnej dopravy, je preto dôležitou časťou klimatických cieľov EÚ.

Automobilový sektor hrá v európskej ekonomike dôležitú úlohu. Priamo a nepriamo zamestnáva 13,8 milióna ľudí, resp. 6,1% z celkového počtu zamestnaných. Klimatická kríza však vyžaduje jeho reštrukturalizáciu, vrátane prechodu od fosílnych palív k alternatívnym zeleným pohonom.

Spravodlivá transformácia automobilového sektora na Slovensku? Pomôcť má plán obnovy

Pri reformách v rámci zeleného reštartu netreba zabudnúť na rekvalifikáciu a posilnenie zručností zamestnancov v automobilovom odvetví, hovorí výskumníčka. Tí sú zelenou transformáciou priamo ohrození.

Zelený semafor pre investorov

Nová taxonómia nebude investorom prikazovať, do ktorých projektov vložiť peniaze. Niektoré inštitúcie sa však už zaviazali, že podporia len projekty prispievajúce k boju proti klimatickým zmenám – napríklad Európska investičná banka.

Taxonómia však môže presmerovať aj súkromné peniaze. K cieľom environmentálnej udržateľnosti sa začínajú hlásiť aj súkromní investori, peniaze smerujú do zelených investičných fondov.

Banka EÚ schválila bilión eur na zelené pôžičky

Členské štáty schválili zelený plán Európskej investičnej banky, ktorý predpokladá úvery v hodnote jedného bilióna na dosiahnutie klimatických cieľov do roku 2030. Aj keď z financovania banka vylúčila rozširovanie letísk a fosílne palivá, environmentalisti chcú viac.

Kritika výrobcov automobilov

Európske automobilky zvyšujú podiel elektromobilov vo výrobe. Prezidentka nemeckého priemyselného združenia VDA Hildegard Müller tvrdí, že ich členovia investujú do elektromobility v najbližších rokoch 50 miliárd eur. Podľa VDA však budú klasické spaľovacie motory zohrávať v budúcnosti dopravy stále dôležitú úlohu.

Európske automobilové združenie ACEA s navrhovanou taxonómiou nesúhlasí. Obáva sa jej vážnych vplyvov na financovanie inovácií. Automobilky nebudú schopné splniť limity pre získanie „udržateľnej“ nálepky, čo obmedzí ich prístup k peniazom a tým spomalí investície do zelených technológií.

ACEA tiež upozorňuje na zjednodušený spôsob merania emisií áut. Elektrické automobily sú len tak zelené, ako je zelená elektrická energia, ktorú spotrebujú.

Text je súčasťou týždenných prehľadov európskej ekonomiky, ktoré pripravuje EURACTIV.sk pre DenníkE.