Klimatická politika musí žiť s paradoxom: cieliť na najlepší scenár, ale pripraviť sa na najhorší.
Musíme sa snažiť o najlepší scenár, ale pripravovať sa na najhorší, popísala paradox klimatickej politiky Elena Višnar Malinovská z Európskej komisie na konferencii Zmena klímy 2019. Opatrenia, ktoré musí Slovensko a Európska únia presadiť, sú naozaj dvojakého typu: mitigačného, teda boju proti zmene klímy, a adaptačného, prípravy na zmenu klímy. Mitigačné a adaptačné opatrenia v národnom aj medzinárodnom kontexte boli témou konferencie Zmena klímy 2019, ktorú organizovali Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia 13. až 15. novembra v Bratislave. EURACTIV Slovensko bol mediálnym partnerom konferencie.
-
Expert na klimatickú adaptáciu: Mestá vedia, ako sa zmene klímy prispôsobiť, chýbajú im len financie
Riešením môže byť dôsledné využívanie príležitostí. O pridaní zelene je najlepšie uvažovať, keď sa ulica rekonštruuje, radí špecialista z rakúskej agentúry pre životné prostredie MARKUS LEITNER.
-
Pri jadrovej energii je Únia „bez vyznania“, no musí sa dohodnúť na jej financovaní
Stredná Európa sa obáva, že jadro bude vyradené zo zoznamu zelených technológií. Aj keď chce investovať do iných projektov, naráža na nezáujem verejných a súkromných investorov.
-
Čo znamená uhlíková neutralita?
V energetike bude musieť Európa využívať „zelené plyny“, v priemysle vyrábať „zelenú oceľ“. V doprave, vykurovaní a poľnohospodárstve treba uhlík ešte len naceniť.
-
Umelý výbuch sopky či disky na obežnej dráhe: Zachráni planétu geoninžinierstvo?
Odborníci zámernú manipuláciu klímy považujú skôr za morálny hazard, ide však podľa nich o tému, o ktorej treba hovoriť.
-
Holandsko k prognózam dotlačila zmena klímy, Slovensko má pred sebou ešte dlhú cestu
Tvorcovia politík sa vo väčšine krajín ešte nenaučili pracovať s prognózami, pri uvažovaní o zmene klímy je to však podľa odborníkov nevyhnutné.