Po uhlíkovom cle na hraniciach volajú slovenskí priemyselníci aj ochranár

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky 2019

Produkty a služby predávané v Európe by mali podliehať rovnakým environmentálnym štandardom, tvrdí ochranár Daniel Lešinský. Šéf U.S. Steel Košice James E. Bruno súhlasí s dekarbonizáciou, žiada však rovnováhu v medzinárodnom obchode.

Súčasťou Európskej zelenej dohody, ktorú Európska komisia predstavila v stredu (11. decembra) je aj možné zavedenie uhlíkového cla na hraniciach Európskej únie. O tejto myšlienke sa diskutuje už dlhšie. Na konferencii Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky 2019, ktorú portál EURACTIV.sk zorganizoval v piatok (6. decembra) spolu s Fakultou materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach, získala podporu od environmentálnych aj priemyselných kruhov. Zástupca ochranárov tam vyzval na zavedenie rovnakých environmentálnych štandardov pre všetky produkty a služby vyrábané v Európskej únii, zástupcovia slovenského a európskeho priemyslu sa prikláňajú k uhlíkovému clu ako k prostriedku dosiahnutia rovnováhy v medzinárodnom obchode. S dekarbonizáciou priemyselníci súhlasia, žiadajú však finančnú podporu pre výskumné a modernizačné projekty pre nízkoemisné technológie. Aj energie podľa nich byť musia byť cenovo dostupné. Zástupca ministerstva životného prostredia predstavil príležitosti, ktoré ponúka Modernizačný fond a ďalšie fondy financované z predaja emisných povoleniek a z európskeho rozpočtu.

Na otázku, čo považujú za prioritu vo vzťahu k Európskej zelenej dohode a k priemyslu, vo videu z konferencie odpovedajú:

  • Daniel Lešinský, riaditeľ Centra pre travalo-udržateľné alternatívy;
  • Gauri Khandekar, výskumníčka na Slobodnej univerzite v Bruseli;
  • Axel Eggert, generálny riaditeľ Euroferu, európskeho oceliarskeho združenia;
  • James E. Bruno, prezident U.S. Steel Košice;
  • Branislav Klocok, výkonný riaditeľ OFZ Istebné;
  • Norbert Kurilla, štátny tajomník na Ministerstve životného prostredia SR.