Nerecyklované plastové obaly budú vo Francúzsku drahšie

Ilustračný obrázok [Shutterstock]

Francúzsko plánuje v budúcom roku zaviesť systém sankcií, ktorý by zvýšil náklady na spotrebný tovar s obalmi z nerecyklovaného plastu.

Francúzsko sa zaviazalo používať iba recyklovaný plast. Svoj sľub chce splniť do roku 2025. Nový systém sankcií, ktoré by zvýšili náklady na výrobky zabalené do nerecyklovaného plastu je súčasťou tohto úsilia.

Brune Poirsonová, štátna tajomníčka pre ekologický prechod, uviedla, že toto opatrenie je jedným z mnohých, ktoré sa v najbližších rokoch príjmu, vrátane systému zálohovania plastových fliaš.

Zálohovanie plastových fliaš spôsobí „rozvrat“, tvrdia výrobcovia obalov

Návrh Európskej komisie o plastovom odpade, ktorý podporilo ministerstvo životného prostredia, odmietla časť slovenských producentov a zamestnávateľov. Argumentujú aj nárastom euroskepticizmu.

„Vyhlásenie vojny plastom nestačí. Potrebujeme zmeniť francúzsku ekonomiku,“ uviedla pre denník Journal du Dimanche.

Výber medzi dvoma fľašami

Podľa nového plánu by výrobky s recyklovanými plastovými obalmi mohli stáť až o 10 percent menej, povedala Poirsonová.

„Pokiaľ existuje možnosť voľby medzi dvoma fľašami, jednou vyrobenou z recyklovaného plastu a druhou, ktorá nie je, tá prvá bude lacnejšie,“ povedala. „Keď bude nerecyklovaný plast stáť viac, predíde sa tak väčšine nadbytočných obalov,“ dodala štátna tajomníčka.

„Dúfame, že spoločnosti budú spolupracovať, aby na toto opatrenie nedoplatili ich zákazníci,“ povedala pre agentúru AFP Flore Berlingenová zo združenia Zero Waste France.

Emmanuel Guichard z federácie výrobcov plastových obalov Elipso privítal francúzsky plán veľmi opatrne. „V prípade fliaš si môžu spotrebitelia vybrať. Nemôžeme však zabudnúť na iné veci. Dnes ešte nemáme k dispozícii recyklovaný plast napríklad pre jogurty,“ povedal.

Neuplné riešenie

Sociálne siete sú zaplavené fotografiami morských živočíchov, ktoré sa dusia plastovými výrobkami. Vznikli aj rôzne iniciatívy, ako „plastové útoky“, v rámci ktorých si ľudia nakúpili spotrebný tovar a všetok prebytočný plastový obal nechali pred supermarketmi. Snažia sa tak zatlačiť na politikov, aby problém riešili a prijali potrebné opatrenia.

Bratislavčania triediť chcú. Potrebujú však pomoc mesta

V hlavnom meste sa do žltých kontajnerov vyzbiera len tretina recyklovateľných plechoviek. Svojich obyvateľov by malo lepšie informovať, píše IVANA MALEŠ.

„Francúzsky nápad je „súčasťou riešenia, no je neúplný, pretože ide len o recykláciu a nie o redukciu plastov,“ upozornila Fanny Vismara, organizátorka „plastových útokov“ vo Francúzsku. Poznamenala, že sklo, na rozdiel od plastu, sa dá recyklovať donekonečna.

„Recyklácia je nevyhnutná, ale nie postačujúca. Musíme úplne zastaviť prúd a zaviesť prísnejšie opatrenia proti nadbytočným obalom a jednorazovým predmetom,“ dodala Berlingenová.

Francúzsko v súčasnosti recykluje okolo 25 percent svojho plastu, uviedol to časopis 60 Million Consumers.

Koniec jednorazových výrobkov

Francúzsko už zakázalo používanie jednorazových plastových tašiek v supermarketoch, ktoré sa nedajú kompostovať. Chcelo tak povzbudiť ľudí, aby nakupovali s vlastnými taškami.

Vláda sa tiež zamerala na zvýšenie dane pre zakopávanie odpadu na skládkach, pričom chce znížiť dane za recyklačné operácie. Dúfa, že vyrieši narastajúci problém s tonami plastu, ktoré skončia v oceánoch.

Veľké reťazce, ako Carrefour a Leclerc, uviedli, že v najbližších mesiacoch prestanú predávať plastové slamky, ktoré budú v roku 2020 zrušené.

Podpredseda ZMOS: Niektoré organizácie zodpovednosti výrobcov nechcú viac triedenia

Občania nemôžu doplácať na OZV, ktoré si nedostatočne plnia povinnosti, hovorí JOZEF TURČÁNY o zvýšení skládkovacích poplatkov, ktoré chystá envirorezort. Vznik nízkoemisných zón, ďalšia iniciatíva ministerstva, podľa neho potrebuje čas.

 

Európska komisia chce tiež prudko znížiť počet plastových predmetov na jedno použitie. V máji predstavila pravidlá vyžadujúce použitie alternatívnych materiálov.

Celosvetová výroba plastov vzrástla za posledných 10 rokov o viac ako 40 percent. Spôsobilo to hlavne nadmerné balenie rôznych produktov.