Zákaz niektorých plastových výrobkov sa priblížil k schváleniu

Plastové taniere by sa mali stať minulosťou [TASR/Martin Baumann]

Členské štáty chcú schválili svoju pozíciu k európskej smernici o odpadoch z plastov. Finančné bremeno chcú uvaliť aj na dovozcov.

Európska únia sa blíži k zákazu jednorazových plastových výrobkov, ako sú napríklad taniere a slamky na jedno použitie.

Uvádza sa to vo vyhlásení členských krajín zo stredy 31. októbra.

Veľvyslanci z členských štátov EÚ (Výbor stálych zástupcov pri EÚ, COREPER) na stretnutí v Bruseli odsúhlasili podporu tomuto opatreniu. Súhlas nasleduje po schválení zákazu drvivou väčšinou poslancov v Európskom parlamente z 24. októbra, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Uzákonenie do konca roka

„Plastový odpad znečisťuje naše rieky, naše pláže a naše oceány. Preto zakážeme plastové výrobky, pre ktoré existuje dobrá náhrada. A necháme výrobcov plastových produktov zaplatiť za odpratanie tohto odpadu,” uviedla Elisabeth Köstingerová, rakúska spolková ministerka pre udržateľnosť a cestovný ruch.

Rakúsko do konca roka predsedá Rade EÚ.

Minister Sólymos: Zálohovanie plastových fliaš zaplatia výrobcovia

Bez systému vratných PET fliaš nedosiahneme ich vytriedenie na úrovni 90 percent, hovorí LÁSZLÓ SÓLYMOS. V rozhovore pre EURACTIV.sk tiež avizuje kontroly u výrobcov obalov, ktorí platia prinízke ceny za separovaný zber.

Rokovania medzi Parlamentom a členskými štátmi sa podľa očakávania začnú do niekoľkých dní, pričom konečné znenie legislatívy by sa malo schvaľovať koncom tohto roka.

Európska komisia v máji navrhla zákaz celej škály jednorazových plastových predmetov, pre ktoré sú už dostupné „neplastové“ náhrady, pričom sa obmedzí používanie takých výrobkov ako plastové nádoby na jedlo so sebou.

Európska komisia vtedy argumentovala, že až 80 percent odpadkov v moriach tvorí plast.

Zaplatia aj dovozcovia

Zákonodarcovia EÚ ešte sprísnili návrh Komisie tým, že stanovili záväzné ciele pre obmedzenie používania určitých predmetov a rozšírili zoznam zakázaných výrobkov.

K otázkam, ktoré teraz treba vyriešiť, patrí aj to, kto zaplatí výdavky za odpratávanie plastových odpadkov.

Europoslanci rozšírili zoznam zakázaných jednorazových plastov

Európsky parlament sprísnil návrh smernice o plastoch z dielne Európskej komisie. Do pôvodného zoznamu zakázaných plastov pridal aj nádoby pre rýchle občerstvenie vyrobené z polystyrénu.

Na základe pôvodného návrhu Komisie by mali výdavky za odpratávanie odpadu zaplatiť výrobcovia určitých jednorazových plastových produktov. V návrhu podporenom v stredu členskými štátmi EÚ sa táto zodpovednosť rozširuje aj na firmy, ktoré takéto plastové výrobky dovážajú alebo predávajú.

Plastový odpad je obzvlášť veľký problém pre svetové oceány, keďže rýchlosť rozkladu znamená, že zvyšky plastov sa často nachádzajú v morských živočíšnych druhoch ako napríklad morské korytnačky, veľryby a vtáky, ale tiež v plodoch mora, ktoré končia v ľudskom potravinovom reťazci.

Po dohode na úrovni EÚ majú už tradične členské štáty dva roky na to, aby európsku smernicu preniesli do národných zákonov.