Aj médiá pokrývajúce Brusel potrebujú verejnú podporu

Zdroj: IFJ.org

Aidan White dlhodobo bojoval sa slobodu tlače a 24 rokov slúžil na poste generálneho sekretára Medzinárodnej federácie novinárov. V exkluzívnom rozhovore pre EurActiv zdôraznil, že digitálna revolúcia priniesla veľa pozitív pre slobodu prejavu, no pre médiá zároveň predstavuje obrovskú výzvu a problémy.

Ide najmä o únik reklamy na internet a konvergenciu medzi tlačenými, rozhlasovými a audiovizuálnymi médiami, čo podľa jeho slov drví tradičný mediálny priemysel.

Následkom týchto javov je schopnosť spravodajských médií, najmä novín, udržať si ziskovosť len veľmi obmedzená a preto z roka na rok klesá ich náklad. „Niet pochýb o tom, že prechádzame obdobím zmien,“ dodal.

White tvrdí, že tieto zmeny zvýraznil najmä fakt, že v Európe a Severnej Amerike zanikli stovky, ak nie tisícky titulov, čo pre mnohých novinárov znamená neistý život na voľnej nohe, menej investícií do vzdelávania, investigatívnej žurnalistiky a menej zahraničných korešpondentov.

To podľa neho vedie k menej kvalitnému novinárstvu, naháňaniu senzácií a umelému pokrývaniu komplexných záležitostí. „Vynára sa otázka, či súkromný sektor dokáže alebo nedokáže aj naďalej poskytovať pluralitné a spoľahlivé informácie, ktoré sú užitočné pre demokraciu,“ tvrdí White.

Žurnalistiku treba uznať za základné spoločenské dobro

Podľa bývalého šéfa Medzinárodnej federácie novinárov je verejná podpora médií dôležitejšia ako kedykoľvek pred tým. Podľa jeho slov by médiá tento rok mali dostať dotáciu vo výške aspoň miliardy dolárov.

Situácia je osobitne zložitá aj pre médiá pokrývajúce Brusel, keďže redakcie šetria na vyslaných redaktoroch. White je presvedčený, že to je aj dôvod prečo informovaniu o dianí v Bruseli dominujú práve európske inštitúcie. Varoval, že ľudí, ktorí poskytujú pluralitné názory a informácie je v Bruseli čoraz menej. Médiá v Bruseli by si teda podľa neho mali vytvoriť odstup od Európskej únie.

Vysvetlil však, že aj médiá, ktoré hľadajú verejnú podporu čelia dileme. Ako príklad uviedol úspech celoeurópskej televíznej stanice Euronews, ktorá od Európskej komisie dostáva 5 miliónov eur ročne, čo je asi 10 % rozpočtu televízie.

„Ide však o ojedinelú záležitosť,“ dodal. Z jeho pohľadu majú novinári skôr odpor k tomu, aby boli platení z verejných zdrojov. Zdôraznil, že toto by sa malo zmeniť, pretože spoločnosť si musí uvedomiť, že žurnalistika je základným verejným dobrom a preto nie je nič zlé na tom, ak je financovaná z verejných peňazí.

Uznal však, že to predstavuje obrovské riziko pre nezávislosť médií a niektoré otázky ostávajú nezodpovedané. „Otázkou teraz je: Ako to urobiť otvoreným a demokratickým spôsobom? A tiež ako to urobiť bez obmedzenia nevyhnutnej nezávislosti, ktorú médiá musia mať?"


Úplné znenie rozhovoru v anglickom jazyku nájdete na tomto odkaze.