Belgicko oficiálne zakázalo burku

foto: afgánske ženy v burke, zdroj: TASR

Belgicko je po Francúzsku druhou krajinou EÚ, ktorá zaviedla zákaz nosiť burku. Trestom za porušenie zákona je sedem dní vo väzbe a pokuta 137,50 euro. Podľa odhadov, v Belgicku žije asi 270 žien, ktoré burku nosia.

Zákon prijali v prvom čítaní v apríli 2010, ale hlasovanie po druhom čítaní odložili pre pád belgickej vlády a predčasným voľbám v júni 2010. Belgicko v súčasnosti stále vedie úradnícka vláda.

Podľa francúzskeho denníka Le Figaro, debaty v belgickom parlamente pred druhým čítaním boli oveľa miernejšie ako pri prvom čítaní v roku 2010.

Zákon má podľa jeho zástancov podporiť práva žien a zamedziť kultúrnym odlišnostiam medzi islamskou komunitou a zvyškom belgickej spoločnosti. Aj napriek tomu, väčšina belgických moslimov vidí tento zákon ako diskriminačný a tvrdia, že poznamená celú komunitu, nielen konkrétne ženy, ktoré burku nosia.

Kritici argumentujú, že zákaz môže porušiť zákon EÚ o slobode prejavu a tvrdia, že voči zákazu možno vzniesť námietky aj na Európsky súd pre ľudské práva.

Francúzsko zakázalo burku v septembri 2010 a zákon vstúpil do platnosti 11. apríla 2011. Dva dni po prijatí tohto zákona, turecký premiér Recep Tayyip Erdogan obvinil Francúzsko v Európskom parlamente v Štrasburgu z porušovania náboženskej slobody.