Bilčík bude v europarlamente koordinátorom výboru dozerajúceho na dezinformácie

Europoslanec Vladimír Bilčík. [TASR/Martin Baumann]

Slovenský europoslanec bude „hlavným hlasom“ témy dezinformácií v Európskom parlamente.

Slovenského europoslanca Vladimíra Bilčíka (Spolu-OD) zvolili v utorok (8. decembra) v Európskom parlamente za koordinátora Osobitného výboru pre zahraničné zasahovanie do všetkých demokratických procesov v Európskej únii vrátane dezinformácií (INGE).

Bilčík pripomenul, že z tejto pozície bude „hlavným hlasom“ témy dezinformácií v Európskom parlamente a rovnako „tvárou a hlasom“ Európskej ľudovej strany (EPP) – najväčšej politickej skupiny v europarlamente – pre oblasť dezinformácií.

Jeho úlohou bude koordinovať prácu ďalších poslancov v tomto výbore v súlade s prioritami frakcie EPP.

Štúdia Komisie volá po „sankciách“ za dezinformácie na internete

Štúdia Európskej komisie o účinnosti postupov Únie v boji proti dezinformáciám kritizuje ich samoregulačnú povahu. Navrhuje, aby sa zaviedli „sankčné a opravné mechanizmy“, ktoré by mali zabezpečiť skutočné dodržiavanie pravidiel.

„Do Európskeho parlamentu som kandidoval s ambíciou sedieť v prvej lavici politického diania. Za to, že sa mi ju darí napĺňať, vďačím dôvere kolegov z Európskej ľudovej strany. Som rád, že budem môcť výrazne formovať európsku a teda aj slovenskú politiku v oblasti boja s dezinformáciami,“ povedal Bilčík v tejto súvislosti.

Osobitný výbor europarlamentu má 66 členov, Bilčíka do funkcie zvolilo deväť riadnych členov a deväť náhradníkov za Európsku ľudovú stranu po tom, ako z tejto pozície odišiel holandský europoslanec Jeroen Lenaers.

Falošné správy a dezinformácie: Terminológia, nástroje a výzvy

Rozširovanie škály nepravdivých a zavádzajúcich informácii v online priestore núti aktívnu spoločnosť hľadať nové druhy nástrojov na obranu. Rovnako rýchlo však narastajú výzvy, ohrozujúce úspech zápasu.

Výbor INGE sa zameriava na identifikáciu oblastí, ktoré potrebujú európsku legislatívnu úpravu – vrátane budúceho fungovania sociálnych sietí a digitálnych platforiem. Analyzuje takisto porušovanie a obchádzanie volebných pravidiel a pracuje na spoločnom postupe proti hybridným hrozbám a škodlivým dezinformačným kampaniam tretích krajín, ktorých cieľom je podkopávať dôveryhodnosť Európskej únie.