Bitka o British Council vrcholí

Pozadie

Ruské úrady nariadili v decembri minulého roka uzatvorenie regionálnych pobočiek British Council mimo Moskvy, t.j. v Petrohrade a uralskom Jekaterinburgu. Nariadenie malo platiť od 1. januára 2008. Dôvodom mali byť nelegálny status a problémy s daňami, čo britská strana odmietla. Obe kancelárie po Novom roku obnovili svoju činnosť s tým, že je plne v súlade s ruským a medzinárodným právom.

British Council funguje po celom svete ako kultúrna sekcia britských veľvyslanectiev.

Otázky

V stredu, 16. januára, ruské bezpečnostnosté sily zatkli a na istý čas aj zadržali riaditeľa petrohradskej kancelárie British Council. 20 jej pracovníkov bolo predvolaných na výsluch Federálnou bezpečnostnou službou FSB a ďalších 10 navštívila daňová polícia v ich domovoch počas noci.

Po týchto incidentoch sa Briti rozhodli kanceláriu v Petrohrade zatvoriť, argumentujúc bezpečnosťou a pokojom svojich zamestnancov. Podľa výkonného riaditeľa British Council Martina Davidsona boli zastrašovaní.  

Udalosti nenechali chladnými ani Londýn a Slovinské predsedníctvo Európskej únie. Minister zahraničia David Miliband nezvyčajne tvrdými výrazmi odsúdil konanie ruských úradov. Podľa FT ho nazval: „nehanebnou taktikou, nehodnou veľkej krajiny.“ Verejne pripustil, že akcie proti britskej kultúrnej inštitúcii majú súvis s prípadom Litvinenko. Uviedol, že Británia neplánuje žiadne odvetné kroky proti ruským kultúrnym ustanovizniam na britskej pôde.

EÚ vyjadrila „hlboké poľutovanie“ nad prenasledovaním pracovníkov British Council, pričom uvádza, že konanie je v rozpore s dohodou  o Stálej partnerskej rade pre kultúru, ktorá bola podpísaná na poslednom summite EÚ-Rusko  z októbra 2007. EÚ, resp. vtedajšie Portugalské predsedníctvo EÚ sa postavilo za Veľkú Britániu aj v prípade vyšetrovania vraždy Alexandra Litvinenka, ktoré viedlo k vzájomnému vyhosteniu diplomatov medzi Londýnom a Moskvou.

Pozície

„Medzinárodné spoločenstvo to môže len zneistiť pri jednaní s Ruskom v medzinárodných otázkach a spochybniť jeho existujúce medzinárodné záväzky“, cituje ministra zahraničia Veľkej Británie Davida Milibanda, Financial Times.

(Slovinské predsedníctvo) vyjadrila znepokojenie and ruskou požiadavkou ukončenia činnosti regionálnych kancelárií British Council. Pripomenula význam, ktorý hrajú kultúrne inštitúcie pri podpore spolupráce medzi Ruskom a EÚ. Vyzýva Ruskú federáciu, aby umožnila British Coucil slobodne vykonávať svoju činnosť a nepodnikala ďalšie akcie smerujúce k zabráneniu jej činnosti.

Ruská FSB (Fedárálna bezepčnostná služba) uviedla, že jej aktivity boli zamerané na “ochranu ruských občanov pred možným vtiahnutím do britských provokatívnych hier”, píše denník IHT.

Sergej Lavrov, ruský minister zahraničia, dal v interview pre BBC do súvisu  nariadenia o uzatvorení kancelárií s vyhostením štyroch ruských diplomatov počas leta 2007.