Dni filmu v Európskom parlamente

Krátka správa

Pred pár minútami sa na najvyššej európskej úrovni v Európskom parlamente (EP) začal trojdňový seminár o problematike európskej filmovej tvorby Dni kultúrnej diverzity Európskeho parlamentu 2007. Na jeho otvorení sa zúčastnil minister kultúry predsedajúcej krajiny EÚ Portugalska Mário Vieira de Carvalho, podpredseda EP Alejo Vidal-Quadras a eurokomisárka Viviane Redingová.

Cieľom seminára je okrem iného zmapovať situáciu filmového priemyslu po rozšírení Európskej únie, najmä pokiaľ ide o nové členské štáty. V nich je situácia občas až priepastne rozdielna. Organizátori upozorňujú, že negatívnym príkladom je Slovensko, kde sa v roku 2006 nenakrútil ani jeden celovečerný hraný film, zatiaľ čo rumunské dielo Palme d’Or získalo hlavnú cenu na filmovom festivale v Cannes. V mnohých východoeurópskych krajinách je verejná podpora filmovej tvorby ojedinelá a nakrúcanie filmov sa scvrkáva len na poskytovanie služieb zahraničným (najmä zámorským) producentom. Účastníci seminára by mali pomôcť filmovým tvorcom v týchto krajinách prežiť, aby aj ich tvorba mohla opäť obohacovať kultúrnu rôznorodosť starého kontinentu.

Zaujímavou témou bude aj diskusia o vplyve internetu na filmový priemysel. Mnohí odborníci sa domnievajú, že v oblasti kultúry má internet negatívny dopad, nakoľko vytvára akúsi novú monokultúru, v ktorej najmä angličtina ničí rôznorodosť. Na druhej strane je internet nástrojom intenzívnej komunikácie ľudí z rôznych kultúrnych prostredí, ktorí by sa inak nikdy nestretli. A filmový producenti by mali hľadať možnosti, ako využiť internet na popularizáciu svojich diel.

V tejto súvislosti sa bude diskutovať aj o digitalizácii filmov v EÚ. Práve digitalizácia je veľkou výzvou pre Európu, pretože umožňuje technologicky oveľa jednoduchšie produkovať napr. viacjazyčné filmy a podporiť tak ich šírenie naprieč svetadielom. Lenže patent, ktorý umožňuje premietať digitálne filmy majú dnes USA a jeho inštalácia je drahou záležitosťou.

Na záver seminára by jeho účastníci mali prijať odporúčania pre európske inštitúcie. Účasť najvyšších predtaviteľov EÚ na dnešnom otvorení by mala byť zárukou, že nezostanú len na papieri.