Do Košíc sa má viac lietať. Aj za kultúrou

zdroj: TASR

Košické letisko, ktoré z 66 % vlastní dcérska spoločnosť, dcérska spoločnosť konzorcia TwoOne KSC Holding a ministerstvo dopravy a výstavby a regionálneho rozvoja ako minoritný vlastník rokovali začiatkom týždňa o zintenzívnení spolupráce s cieľom väčšieho rozvoja letiska. Podľa Ministerstva je záujmom rezortu, aby sa rozšírila ponuka vnútroštátnych ako aj medzinárodných leteckých spojení z Košíc, predovšetkým o spojenia s Veľkou Britániou.

„Pracujeme na celkových stimuloch pre priemysel a cestovný ruch aj na východe Slovenska, pričom letecká doprava je neodmysliteľnou súčasťou tohto procesu,“ povedal po stretnutí s predsedom predstavenstva košického letiska Michaelom Höfererom minister dopravy Ján Figeľ.

Predseda predstavenstva letiska informoval ministra o aktuálnej situácii spoločnosti. Letisko v roku 2009 prepravilo 352 460 cestujúcich, čo bolo o 28 % menej ako v roku 2e08. Odvtedy informácie o prepravených nezverejňuje. Podľa neoficiálnych údajov týždenníka Trend to bolo v roku 2010 266-tisíc pasažierov, čo znamenalo medziročne pokles o vyše 24 percent.

Spoločnosť Letisko Košice, a. s v októbri tohto roku zverejnila incentívnu schému na základe ktorej ak letecký dopravca otvorí novú pravidelnú linku do destinácie, do ktorej sa už lieta, letisko mu poskytne 25-% zľavu počas dvoch rokov.

Höferer informoval ministra o priebehu rokovaní s potenciálnymi leteckými prepravcami, ktorí by mohli prísť do Košíc. Prípadné otvorenie nových leteckých liniek však závisí „aj od záujmu samotných leteckých spoločností a aktivít regiónu.“

„Pre otvorenie nových destinácií z letiska Košice je v rámci cestovného ruchu nevyhnutná marketingová a finančná podpora pre leteckého prepravcu, a to okrem letiska, i zo strany ostatných zúčastnených subjektov a to štátu, regiónu a mesta. Preto vítame iniciatívu ministra dopravy a do budúcna máme záujem spoločne hľadať možnosti, ktoré zabezpečia ďalší rozvoj košického letiska a budú mať pozitívny dopad na celý región,“ povedal Höferer.

Košice získali pre rok 2013 titul Európskeho hlavného mesta kultúry. Práve tento projekt by podľa ministra dopravy aj šéfa letiska v Košiciach mal prispieť k dynamickejšiemu rozvoju cestovného ruchu, ako aj rozšíreniu leteckých destinácií.

Koncom minulého týždňa predstavilo vedenie neziskovky Košice 2013 pod vedením Jána Sudzinu program projektu na roky 2012 a 2013 s väčším zastúpením „väčšinových žánrov“. Okrem nosných podujatí, ktorých je asi 25 sa budú realizovať menšie v súlade s naplnením a zrealizovaním projektu Interface, pri ktorých sa môžu o peniaze z Ministerstva kultúry uchádzať aj iné subjekty. Projekty ministerstvu sa doručujú do konca roku 2011.