EÚ chce urýchliť digitalizáciu kultúrneho dedičstva

zdroj: flickr, autor: somegeekintn

Správa, ktorú pre Európsku komisiu napísal reklamný mág, belgický autor a výkonný riaditeľ knižnice, odporúča využívanie verejno- súkromných partnerstiev na podporu digitalizácie európskych knižníc, múzeí a archívov. Dokument, ktorý spolu zostavila takzvaná Reflekčná skupina vytvorená práve na zefektívnenie digitalizácie kultúrneho dedičstva v Európe, predpokladá, že sa týmto krokom podarí ušetriť približne 100 miliárd eur.

Čo je však kontroverznejšie, správa tiež „silne podporuje zapojenie viac súkromných investícií a spoločností do digitalizačnej arény“, ktorej v súčasnosti dominuje spoločnosť Google. „Pre konkurenciu nie je dobré, ak je na poli len jeden hráč,“ povedal jeden z členov Reflekčnej skupiny a zároveň výkonný riaditeľ francúzskej spoločnosti pre reklamu a styk s verejnosťou Publicis Maurice Lévy. Eurokomisárka pre vzdelávanie a kultúra Androulla Vassilou dodala: „Veríme v spravodlivú konkurenciu a chceme podnietiť to, aby sa zapájalo viac európskych hráčov“.

V správe sa zároveň ako hlavný referenčný bod pre digitalizáciu uvádza projekt Europeana- teda projekt celoeurópskej internetovej knižnice, ktorý sa začal v roku 2008. „Členské štáty sa musia postarať o to, aby boli na stránke dostupné všetky materiály digitalizované z verejných zdrojov a aby boli v Europeane do roku 2016 všetky majstrovské diela z verejných domén,“ uviedla včera (10. januára) Komisia vo svojom prehlásení.

Google a EÚ sa „doťahujú“ už od roku 2004, kedy americká spoločnosť oznámila zámer digitalizovať knihy. Po dlhých rokovaniach nakoniec Google ustúpil a súhlasil, že skráti svoje dohody o výhradnom práve s knižnicami- teda obdobie, počas ktorého nemôžu knižnice využiť dokumenty naskenované spoločnosťou na komerčné účely- z 25 na pätnásť rokov. Návrh, ktorý včera Komisia predstavila, dokonca navrhuje znížiť túto hranicu na sedem rokov. „Toto obdobie by malo súkromnému partnerovi umožniť získať späť svoje investície,“ uvádza sa v správe.

Levy tiež zdôraznil, že hráči by sa mali vyhnúť duplikovaniu digitálneho obsahu za každých okolností a svoje „depozity“, či skeny kníh v jednej krajine by tak mali byť prístupné pre všetky členské štáty práve cez projekt Europeana. Google k tomu uviedol, že nemá problém so zdieľaním svojich skenov s Europeanou. Hovorca spoločnosti v Bruseli ako príklad uviedol partnerstvo s Univerzitou v Ghente, ktorej sa tiež podarilo dostať do databázy Europeany. „Knižnice môžu slobodne zdieľať svoje digitalizované katalógy s verejnými digitalizačnými iniciatívami, akou je napríklad Europeana,“ dodal hovorca.