EÚ odsúdila obsah filmu “Fitna”

Pozadie

Líder holandskej Strany slobody Geert Wilders zverejnil na internete v piatok, 28. marca, svoj film Fitna zobrazujúci islam ako náboženstvo, ktoré podnecuje násilie.

Film už pred jeho zverejnením sprevádzala veľká mediálna pozornosť a kritika zo strany západných krajín aj moslimského sveta. V roku 2005 spôsobilo publikovanie karikatúr proroka Mohamenda v dánskych novinách napätie medzi Európou a moslimským svetom, doprevádzané násilnými protestami.

Dialóg s islamom je pri tom kľúčovou témou Európskeho roku medzikulúrneho dialógu. (Pozri súbor liniek ERMK).

Otázky

„Tento film zrovnáva islam s násilím a takýto názor tvrdo odmietame“, píše sa v stanovisku Rady, ktorá sa na svojom sobotnom neformálnom stretnutí zaoberala aj Wildersovým filmom.

„Problémom nie je náboženstvo, ale zneužívanie náboženstva ako zámienky na rozsievanie nenávisti a intolerancie“, dodávajú vo vyhlásení šéfovia diplomacií členských štátov.

Necelých 15 minút trvajúca snímka začína citátmi z Koránu, ktorými autor demoštruje vzťah islamu a násilia, nasledujú zábery z New Yorku z 11. septembra 2001, Madridu 9. marca 2004 a Londýna z júla 2006. Ďalšie zábery zachytávajú popravu rukojemníka, a agitačné prejavy viacerých extrémistických vodcov.

Hoci ministri EÚ vyjadrili súhlas s pozíciou holandskej vlády, ktorá obsah filmu odsúdila, uvádzajú zároveň, že „výroba tohto filmu spadá pod výkon práv, ktoré majú všetci naši občania“.

Podobne bránila Wildersovu slobodu prejavu aj Rada Európy. Dodala však, že tak robí so „sklamaním a obavami“. Zverejnenie snímky nazvala „smutným dňom pre európsku demokraciu“. „Princípy európskej demokracie boli použité na „šírenie intolerantných a hlboko urážajúcich stereotypov“, povedal generálny tajomník Terry Davies.

Organizácie moslimov film odsúdili a označili ho za „zámerný akt diskriminácie voči moslimom“. Generálny tajomník Organizácie islamskej konferencie Ekmeleddin Ihsaneglu si myslí, že zverejnenie filmu malo za cieľ „vyprovokovať nepokoj a intoleranciu.“

Majúc na pamäti reakciu moslimského sveta na dánskej karikatúry v roku 2005, ministri zahraničia EÚ zdôraznili, že prípadný „pocit urazenosti a dotknutosti nie je ospravedlnením pre agresiu a hrozby“.

Pozície

„Veľká väčšina moslimov odmieta extrémizmus a násilie“, píše sa v stanovisku Rady, ktoré tiež pripomína, že „sloboda slova a vierovyznania sú základné hodnoty, pri ktorých nebudeme robiť kompromisy.“

Predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering, povedal, že obsah filmu bol vytvorený tak aby „urážal náboženskú citlivosť moslimov v Holandsku, Európe a inde vo svete.“ „V mene Európskeho parlamentu úplne odmietam jeho interpretáciu, že islam je násilné náboženstvo,“ vyhlásil.

Politické skupiny v EP film odsúdili. Joseph Daul, predseda stredo-pravej skupiny EPP-ED  vyhlásil, že jeho zverejnenie „môže moslimom len ubližovať a poškodiť vzťahy medzi Európou a moslimským svetom. Musíme teraz zdvojnásobiť naše úsilie v šírení náboženskej tolerancie a kultúrneho dialógu, ktoré sú súčasťou „európskeho dedičstva“.

Martin Schulz, šéf frakcie socialistov EP povedal, že film je súčasťou „systematickej kampane, ktorá ohováračsky naznačuje, že moslimovia podporujú krajne pravicovú stranu“. Zverejnenie filmu, ktorý útočí na Korán považuje Schulz za najhorší spôsob ako podporiť dialóg s moslimskými komunitami.

Terry Davis, generálny tajomník Rady Európy nazval film Fitna „politickou propagandou“, ktorá „nahráva extrémistom“. Ide podľa neho o „nechutnú manipuláciu, ktorá využíva ignoranciu, predsudky a strach“.