Eurokomisia žiada dôkladné vyšetrenie vraždy bulharskej novinárky

Spomienka na zavraždenú novinárku v Sofii. [EPA-EFE/Vassil Donev]

Európska komisia očakáva rýchle a dôkladné vyšetrenie vraždy bulharskej novinárky Viktorije Marinovovej. Prepojenie jej vraždy a práce zatiaľ žiadny z predstaviteľov polície či vlády nepotvrdil.

Vyšetrovanie má podľa hovorcu Komisie priviesť zodpovedných pred spravodlivosť a objasniť, či mal zločin spojitosť s novinárkinou prácou.

Telo 30-ročnej televíznej žurnalistky Marinovovej, ktorá bola surovo zbitá, znásilnená a uškrtená, našli v sobotu 6. októbra blízko rieky Dunaj v meste Ruse na severe Bulharska.

„Musíme zabezpečiť, aby naši novinári boli všade v bezpečí a boli naďalej neoceniteľným prínosom pre spoločnosť,“ povedal hovorca eurokomisie Margaritis Schinas.

Neskôr citoval časť prejavu prezidenta Európskej Komisie Jeana-Claudea Junckera zo správy o stave Únie z 12. septembra. Juncker vtedy povedal, že priveľa našich novinárov je zastrašovaných, napadnutých a dokonca zavraždených. Varoval tiež, že demokraciu nie je možné budovať bez slobodnej tlače.

Investigatíva európskych fondov

Vražda bulharskej novinárky otriasla krajinou. Jej meno rezonovalo podľa medializovaných informácií aj v súvislosti s Marinovovej investigatívnou formou práce, počas ktorej sa intenzívne venovala bulharskému šafáreniu s európskymi fondami.

Podľa premiéra Boyka Borissova už polícia zaistila významné množstvo dôkazov a bude „len otázkou času, kedy bude páchateľ odhalený“.

Prepojenie jej vraždy a práce ale zatiaľ žiadny z predstaviteľov polície či vlády nepotvrdil.

Bulharsko mimo Schengenu ohrozuje Úniu

Bulharsko pri registrácii migrantov nemôže overovať, či nemajú záznam v schengenskom informačnom systéme.

Podľa poslednej správy organizácie Reportéri bez hraníc sú investigatívni novinári v Bulharsku vystavovaní mnohým formám nátlaku a zastrašovania, ktoré na nich vyvíjajú oligarchovia s monopolom na kontrolu médií a úradníci podozriví z korupcie alebo kontaktov s organizovaným zločinom.

Západný Balkán je ako Slovensko, obhajoval rozširovanie bulharský premiér

Bojko Borisov na sofijskom summite povedal, že šesť krajín ašpirujúcich na členstvo v Európskej únii neprináša žiadne riziko. Francúzsky prezident im odkázal, že Únia sa musí pred ďalším rozšírením najskôr sama reformovať.