Europeanu položili erotické maľby a Mein Kampf

Európska on-line knižnica bola po veľmi krátkom čase od svojho spustenia (20.11.) „zatvorená.“ Ako informuje jej dočasná titulná stránka, počas prvej hodiny prevádzky zaznamenala viac ako 10 mil. požiadaviek na server, čo bolo vzhľadom na jeho technickú kapacitu nezvládnuteľné (EurActiv 21/11/08). Objavujú sa však informácie, že bola zatvorená na príkaz Európskej komisie, ktorá ju financuje.

O Europeanu a obrazový materiál, ktorý ponúka, bol vo všeobecnosti vysoký záujem, no „niektoré z diel zrejme pútali [pozornosť] viac, než ostatné,“ informuje portál „Security and the Net.“ Inými slovami, v rebríčku najčastejšie hľadaných materiálov sa na titulnej strane knižnice zobrazoval sken pôvodného obalu knihy Adolfa Hitlera, Mein Kampf, či maľby obsahujúce erotické portréty nahých žien od autorov ako Rubens či Bloemaert.

Jill Cousins, riaditeľka knižnice Europeana pre holandský portál WebWereld potvrdila, že databáza obsahuje viacero replík obrazov z niekoľkých národných múzeí, ktoré umeleckým spôsobom zobrazujú nahé ženské telo. Súčasne však poprela, že by odloženie prevádzky akokoľvek súviselo so snahou cenzurovať alebo upravovať zobrazovanie najvyhľadávanejších materiálov na titulnej stránke.

Akokoľvek, dobre informovaný zdroj, ktorý si želal zostať v anonymite, pre EurActiv potvrdil, že „spadnutie“ Europeany nesúvisí s nezvládnuteľne vysokým počtom návštevníkov, ale s nutnými úpravami na titulnej stránke, ktoré sa dotýkajú zobrazovania najčastejšie vyhľadávaného obsahu.

Dočasná titulná stránka knižnice informuje: „Robíme, čo môžeme, aby sme Europeanu čo najskôr opäť otvorili v robustnejšej verzii.“ Zdá sa však, že IT technici robia, čo môžu, aby Europeanu spustili vo verzii s úpravami na titulnej stránke.