Európska knižná cena skončila u mladých a odvážnych

V poradí štvrtú Európsku knižnú cenu udelili počas oficiálnej ceremónie v Európskom parlamente.

Jej držiteľom sa stali fínska spisovateľka Sofi Oksanen s románom Puhdistus (Očista) v kategórií kníh a taliansky autor Roberto Saviano v kategórii esejí.

Očista je príbeh dvoch generácií žien odohrávajúci sa v Estónsku. Každá sa snaží vysporiadať so svojou vlastnou minulosťou – zločinov páchaných počas sovietskej okupácie a utrpenia v podobe sexuálneho otroctva. Dej tak prostredníctvom rozprávania viacerých individuálnych hlasov zavedie čitateľa ako do čias studenej vojny tak aj do začiatku 90. rokov, kedy sa Estónsko stáva súčasťou novej Európy.

Roberto Saviano je novinár, narodený v roku 1979, ktorý žije od roku 2006 pod policajnou ochranou, kvôli vyhrážkam neapolskej mafie. Tie prišli po vydadní jeho bestselleru „Gomorra“, ktorý rozpráva príbeh talianskej mafie.

Kniha esejí je vlastne zbierkou Savianových článkov uverejnených medzi rokmi 2004 a 2009 a pojednávajú zväčša o organizovanom zločine a ilegálnom obchode v globálnych rozmeroch.

Podľa predsedu tohtoročnej poroty, nemeckého publicistu a oskarového filmového režiséra Volkera Schlöndorffa sú obe knihy veľmi aktuálne spôsobom akým rozprávajú o štáte a budúcnosti Európy.

Európa ako politický projekt vznikla na pozadí dvoch otrasných zážitkov totalitarizmu, aby sa história nikdy neopakovala, povedal Schlöndorff. A hoci Západoeurópania už nemusia cítiť, že sa ich tieto historické fakty týkajú, táto skúsenosť je stále veľmi prítomná vo východnej Európe. Preto sa porota priklonila k Oksanenovej románu, dôvodil jej predseda.  

Podobne je to so Savianovými esejami. "Západná Európa nie je hodná svojej reputácie demokracií, ak neobráni svoje hodnoty a dovolí skupinám vyhrať nad právom zákona a nastoliť kriminálny poriadok. Ak sa kriminalite podarí inštalovať svoje spôsoby, Európa už nebude existovať“, dodáva Schlöndorff.  

Autori zdôrazňujú slobodu slova

„Je to uznanie, že môžem pokračovať v šírení slova v Európe“, povedal Roberto Saviano o udelení Európskej knižnej ceny.

Mafia sa podľa jeho slov nebojí jeho, ale ľudí, čo čítajú príbehy, pretože nechce aby sa cez literatúru dostala na svetlo.

Mafia a organizovaný zločin sú podľa talianskeho spisovateľa spoločný európsky problém a Európa by sa tak mala k nemu postaviť.

Sofi Oksanen sa narodila v roku 1977, jej otec je Fín, matka Estónka. Pri preberaní ceny hovorila o svojom výskume sovietskej okupácie Estónska. „Veľa som sa dozvedel o cenzúre a o tom, aké je to žiť a vyrastať bez slobody slova a s oficiálnou pravdou, ktorá má málo spoločné s skutočným životom krajiny. Oficiálna pravda, ktorá nechala zločiny proti ľudskosti a jej obete jednoducho zmiznúť.“  

Podľa fínskej autorky internet otvára novú éru demokracie. „Vďaka Wikileaks žijeme v revolučnom čase žurnalizmu, testujeme slobodu slova v krajinách, ktoré sami seba považujú za slobodné a demokratické a testujeme ako veľmi rešpektujú pravdu“.