Európski novinári pod tlakom

Foto: www.flickr.com/magicmilkman

Mnohé európske krajiny majú problém s dôsledným dodržiavaním a ochranou slobody médií. Medzi hriešnikov sa zaradili dokonca aj niektoré západoeurópske štáty. Správa Asociácie európskych novinárov (AEJ) identifikuje niekoľko typov nedostatkov:

  • Násilie a zastrašovanie násilím – Rusko, Arménsko
  • Útok vlády na nezávislosť médií – Slovinsko
  • Presadzovanie politického vplyvu – najmä vo verejných médiách  – Slovensko, Poľsko, Chorvátsko
  • Komerčný nátlak a prílišná koncentrácia vlastníctva viacerých médií – Francúzsko, Taliansko

„Vlády naprieč Európou vykazujú značný trend používania tvrdých metód, vrátene silného úradného ‚tlaku‘ a prísnejšej kontroly prístupu novinárov k informáciám s cieľom zabrániť kritike zo strany médií“, tvrdí William Horsley (AEJ), autor správy „Dovidenia slobode médií?“.

Nátlak na novinárov nie je len problémom mladých demokracií. „Otvorená konfrontácia medzi vládou a médiami v Slovinsku (EurActiv 07/01/08) sa istým spôsobom odzrkadľuje medzi inými aj vo Veľkej Británii, Írsku, na Slovensku a v Českej republike“, dodáva Horsley.

Na Slovensku je spor medzi vládou a médiami zjavný. V januári sa proti návrhu slovenského tlačového zákona vyjadrila dokonca aj OBSE (EurActiv 22/01/08). Po upozornení tlak vlády voči médiám neustal. Ako informuje denník SME, premiér Robert Fico povedal: „Ešte raz prosím denník Pravda, SME a TA3, nech prestanú pôsobiť ako prostitútky, ktoré sú schopné urobiť za peniaze [..] čokoľvek na svete. Aké nezmysly, aké klamstvá sa vo vašom denníku pravidelne objavujú, to už jednoducho nemá konca kraja.“ Fico dodal, že obvinenia z ohrozovania slobody tlače nie sú pravdivé, ale podľa neho je ohrozená „pluralita názorov“. Tú má podľa neho ochrániť nový tlačový zákon a jeho vláda bude trvať na jeho „prísnom“ znení. Dôvodom podľa neho je, že médiá si dovoľujú voči vláde to, čo je už „neakceptovateľné“.

Novinárske združenia nedokážu rýchlo reagovať na nátlak, ktorý sa vyvíja na ich členov. Podľa Horsleya by mali vztiahnuť útoky na svojich členov aj na seba a informovať o všetkých zásahoch do novinárskej práce, ktoré sa v Európe vyskytnú.

Európske inštitúcie, Rada, Komisia a Parlament, majú problém jasne sa zastať slobody slova. „Lídri EÚ veľmi často zlyhávajú“ a rázne nepodporia európske hodnoty, medzi nimi napríklad slobodu médií, povedal pre EurActiv Horsley. Týka sa to aj poukazovania na neslobodu médií v zahraničí. Dodáva, že ak EÚ zanedbá ochranu slobody domácich médií, o to menej budú jej kritický hlas počúvať vlády nečlenských krajín.

OBSE vyzvala 29. februára vo Viedni svojich 56 členov, aby rešpektovali vlastné záväzky a neovplyvňovali prácu médií. Apel vzišiel z diskusného fóra, ktoré zorganizoval Miklos Haraszti, Predstaviteľ OBSE pre slobodu médií (RFOM) pri 10. výročí založenia svojho úradu. Upozornil, že v poslednej dobe sa objavili viaceré pokusy o obmedzenie práce médií.