Európskym hlavným mestom kultúry je Istanbul

Egemen Bağış je aj členom parlamentu za mesto Istanbul a hlavným propagátorom svojho mesta ako „Európskeho hlavného mesta kultúry“ pre rok 2010. Europoslancom povedal, že si „nevie Európu predstaviť bez Istanbulu“, metropoly, ktorá bola kedysi hlavným mestom Rímskej a Byzantskej ríše.

Členstvom Turecka Európa získa

Bağış v europarlamente nehovoril len o meste plnom nedoceniteľného historického dedičstva. Rýchlo sa dostal aj k otázke tureckého členstva v EÚ a výhod, ktoré prinesie.

„Európa je problémom, Turecko je riešením“, povedal v súvislosti so starnutím populácie v mnohých európskych krajinách, ktoré by mohli získať z pristúpenia 72-miliónovej krajiny, kde je priemerný vek obyvateľov 28 rokov. V Európskej únii je to 42.

„Máme štvrtú najväčšiu pracovnú silu… Slávna francúzska automobilka Renault zaznamenala v roku 2008 straty vo všetkých svojich prevádzkach, okrem prevádzok v Rumunsku a Turecku.“

Turecký predstaviteľ sa snažil rozptýliť obavy, že veľká moslimská krajina prinesie do Európy terorizmus a extrémizmus.

„Deti, ktoré prevracajú autá vo Francúzsku a pália ich, neprichádzajú z Maroka či Alžírska. Narodili sa v Paríži. Teroristi, ktorí zaútočili na Londýn, nepochádzali z Pakistanu. Narodili sa v Londýne. Dostali vzdelanie v Británii a rozhodli sa stať teroristami.“

Trvalo udržateľný efekt

Podľa Hüsamettina Kaviho, predsedu poradného výboru Istanbulu 2010, pomohlo získanie titulu v roku 2008 rozvinúť „občiansku platformu“ v meste, a celý kultúrny vývoj v Turecku získal bezprecedentnú podporu.

„Veríme, že Istanbul je najinšpirujúcejším mestom na svete“, povedal Kavi a dodal, že bývalý Konštantínopol je „na východe Západu, a západe Východu“.

Berel Madra, umelecký riaditeľ projektu Istanbul 2010, hovoril o „trvalo udržateľnom vplyve“ toho, že sa mesto na rok stane „hlavným mestom kultúry“. Očakáva sa, že v roku 2010 navštívi Istanbul až desať miliónov turistov, pričom teraz je to asi sedem miliónov ročne.

Turecké členstvo rozdeľuje

Na predstavení projektu Istanbul 2010 v Európskom parlamente s zúčastnili najmä poslanci zo stredo-ľavej skupiny S&D, zelení, a liberáli. Konzervatívni europoslanci z EPP väčšinou chýbali. Cengiz Aktar, riaditeľ pre medzinárodné vzťahy na otázku EurActiv reagoval tým, že poukázal na holandskú europoslankyňu Riu Oomen-Ruitjen zo skupiny EPP, ktorá napríklad projekt silno podporuje. Priznal však, že konzervatívna EPP je v otázke tureckého členstva rozdelená. Viaceré jej strany by chceli Turecko vidieť ako „privilegovaného partnera“, nie člena Únie.

Pozície

Grécka europoslankyňa Niki Tzavela (skupina Európa slobody a demokracie) sa prekvapujúco vyznala, že takmer nemôže byť bez toho, aby Istanbul nenavštívila aspoň raz za pol roka. nazvala ho „kráľovnou miest, mestom miest“.

Profesorka Nilüfer Göle, profesorka sociológie na École des hautes études en sciences sociales v Paríži, vyzvala auditórium, aby sa všetci skutočne zamysleli, či výber Istanbulu za Európske hlavné mesto kultúry považujú za tak „prirodzený“, ako to mnohí rečníci tvrdili.

Kultúra nie len spája, ale aj rozdeľuje, pripomenula profesorka. Poukázala pritom na časté námietky voči tureckému členstvu v EÚ, stojace na tvrdeniach o „kultúrnych rozdieloch“, či dokonca „civilizačných“.

„Rozhodnutie dať Istanbulu tento titul môžeme vnímať buď ako iróniu, alebo ako znak, že sa Európa vyberá novým smerom.“