Eurostat: Koronakríza vlani výrazne poznačila turizmus v Európe

Na Slovensku medziročne poklesol počet zahraničných ubytovaných o viac ako 60 percent. [EPA-EFE/Peter Klaunzer]

Počet nocí, ktoré turisti strávili v hoteloch v krajinách Európskej únie, klesol minulý rok o viac ako polovicu. Až 70 percentný pokles počtu ubytovaných zaznamenali Cyprus, Grécko a Malta.

Odvetvie cestovného ruchu v Európskej únii v roku 2020 bolo výrazne poznačené vypuknutím pandémie ochorenia COVID-19, keď počet tzv. lôžkonocí v turistických ubytovacích zariadeniach naprieč EÚ klesol o 52 percent v porovnaní so situáciou z roku  2019. Vyplýva to zo správy, ktorú v utorok (24. augusta) zverejnil Eurostat, štatistický úrad EÚ.

Cyprus, Grécko a Malta boli najviac postihnutými krajinami. Pokles počtu ubytovaných presiahol 70 percent.  Najmenej dotknuté boli Holandsko a Dánsko, kde bol pokles v počte nocí strávených v hoteloch, či ubytovniach poklesol o necelých 35 percent.

Domáca turistika však spôsobila, že v rámci vlastnej krajiny trávili prázdniny v ubytovacích zariadeniach aj domáci. Ich počty oproti roku 2019 dokonca vlani v niektorých krajinách. Najviac v Slovinsku, na Cypre a Malte.

Na Slovensku medziročne poklesol počet zahraničných ubytovaných o viac ako 60 percent.

Turizmus, biodiverzita a dopyt po dreve: Čo musí vyriešiť stratégia EÚ pre lesy

Eurokomisia pripravuje novú Stratégiu lesného hospodárstva EÚ, ktorá sa musí vysporiadať postupujúcimi klimatickými zmenami a krízou biodiverzity. EÚ čaká diskusia o tom, či si lesy s týmito výzvami poradia samy, alebo potrebujú pomocnú ruku od človeka.

Eurostat v správe pre médiá pripomenul, že sezónnosť mala vždy veľký vplyv na cestovný ruch, čo sa prejavilo aj vlani. Preklenovacie sezónne obdobie od apríla do júna 2020 bolo „mimoriadne pokojné“ pre novozavedené cestovné obmedzenia a ďalším preventívnym opatreniam prijatým v reakcii na koronakrízu.

V apríli a máji bolo zaznamenaných menej ako tri percentá všetkých lôžkonocí v oblasti cestovného ruchu za rok 2020, pričom v roku 2019 bol podiel týchto dvoch mesiacov na úrovni 15 percent.

Jarná absencia cestovného ruchu však vlani viedla k výraznejšiemu oživeniu cestovania počas letných mesiacov, keď sa po prvej vlne pandémie zmiernili obmedzenia vo väčšine európskych krajín. Letná sezóna júl – august predstavovala vlani 42 percent všetkých lôžkonocí v turistickom priemysle za jeden rok. Išlo o citeľný nárast oproti situácii z roku 2019, keď letná top sezóna zaistila 32 percent všetkých ročných lôžkonocí.

Jarná prognóza eurokomisie: Koronavírus spôsobí najväčšiu recesiu v histórii Únie

Komisia v makroprognóze predpokladá, že HDP Slovenska sa v roku 2020 prepadne o 6,75 percenta. V roku 2021 ale aj zásluhou zrušenia krízových opatrení a krokov na oživenie ekonomiky stúpne o 6,5 percenta. 

Eurostat dodal, že vplyv pandémie ochorenia COVID-19 na cestovný ruch bol počas jesene 2020 menej výrazný ako dramatický pokles v jarnom období. Podiel lôžkonocí v období od októbra do decembra sa vlani dostal na úroveň 13 percent, čo je pokles oproti roku 2019, keď v rovnakom období boli tieto ukazovatele 20-percentné.

Turistická sezóna v období január – február 2020, čiže tesne pred vypuknutím pandémie ochorenia COVID-19 v Európe, bola v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi podobná, podľa Eurostatu však zimná sezóna nakoniec znamenala 20 percent všetkých lôžkonocí (v roku 2019 to bolo iba 9 percent), práve pre pokles cestovného ruchu počas 10 pandemických mesiacov.