Eurovízia 2007 začína dnes: ale 9 rokov bez Slovenska

Logo Eurovízie 2007 (Helsinki)

Pozadie

Prvá pesničková súťaž Eurovízie sa konala v švajčiarskom Lugane pred viac ako polstoročím. Ale o mieste jej konania už niekoľko rokov rozhoduje pravidlo, že súťaž sa usporiada v tej krajine, ktorej pieseň zvíťazila v predchádzajúcom ročníku. 10. – 12. mája 2007 sú jej dejiskom Helsinki. Tradične v máji sa z obrazoviek miliónov televíznych ozýva zvučka zo Charpentierovho Te Deum a ak sa nekope o pohár UEFA, tak je to jasný signál, že začína Eurovízia.

Vlaňajší ročník v Aténach vyhrala heavy-metalová kapela, čo sa stalo po prvýkrát v histórii tejto súťaže. Boli to fínski Lordi so skladbou „Hard Rock Hallelujah“. V tradícii Eurovízie to bola otočka asi o 180 stupňov, keďže doteraz zväčša vyhrávali popové hity a balady. Ešte zvláštnejšie je, že po prvý raz vyhralo Fínsko , ktoré zväčša bývalo najčastejšie medzi poslednými súťažiacimi. Tak sa prihovárali aj fínski tvorcovia zo štátnej televízie v úvodnom klipe k tohtoročnej súťaži, keď s úsmevom spomínali na sklamania Fínov, ktorí ešte „pre Európu spievali v takom čudnom jazyku“.

O vysielanie súťaže z Atén sa v 2005 postarala Helena Paparizou („My Number One„) v Kyjeve. Jej krajanovi Sakis Rouvasovi ušlo víťazstvo v Ankare rok pred tým len o vlások, keďže tam si Európanov získala svojimi „huculskými“ melódiami už medzičasom aj v celej Európe populárna Ukrajinka Ruslana („Wild Dances“, 2004). Zoznam doterajších víťazov si môžte pozrieť tu.

Otázky:

Meniace sa pravidlá

Eurovízia je súťaž, ktorá sa nedrží striktne kontinentálnych hraníc, ale skôr určitých kultúrnych. Na súťaži boli alebo budú aj krajiny ako Izrael, Arménsko, Gruzínsko, či Maroko. Z členských krajín EBU (Európska vysielacia únia združujúca verejnoprávnych vysielateľov) sa ešte nezúčastnilo San Marino, ale dvere má otvorené trebárs Jordánsko a Libanon za Blízky Východ a Alžírsko, Egypt, Líbya a Tunisko.

Finále („Grand Final“) sa bude vysielať v priamom prenose 12. mája. Každoročne pritiahne k obrazovkám viac ako 100 miliónov divákov. Ešte pred ním, 10. mája, sa bojuje medzi 28 krajinami o 10 miesteniek do sobotňajšieho finálového kola.

Po páde železnej opony sa rodina EBU a aj účastníkov rozrástla. Pravidlá upravili maximálny počet súťažných piesní vo finále na 24 a zaviedlo sa predkolo, či semifinále. Keď však zo semifinále nepostúpilo Nemecko – jeden z najväčších prispievateľov do rozpočtu EBU,  pravidlá sa korigovali. Súčasné pravidlá sú v skratke nasledovné:

  1. skupina finalistov je 10 krajín s najvyšším skóre z finále uplynulého ročníka. (teda 9 krajín a hostiteľská krajina, ktorá však je v desiatke, keďže zvíťazila)
  2. skupinu tvorí štvorica krajín, ktoré každoročne prispievajú najviac do spoločného rozpočtu EBU a sú to Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia a Španielsko.
  3. skupinu finalistov tvorí top 10 z dnešného semifinále, v ktorom bojuje 28 súťažných piesní.

Hlasovanie prebieha vo väčšine krajín telefonicky, alebo prostredníctvom SMS samotnými divákmi („televotings“). Žiadna z krajín nesmie zasielať hlasy svojmu vlastnému interpretovi. Stáva sa však, že Španielsko na prvé miesta často nominuje Nemcov vďaka veľkej obľúbenosti Baleárskych ostrovov nemeckými turistami, z ktorých patrioticky hlasujú za svoje skladby. Podobne to platí aj o veľkom počte bodov, ktoré posiela často Nemecko Turecku vzhľadom na početnú tureckú komunitu žijúcu v Nemecku. Niektoré krajiny ešte výnimočne hlasujú prostredníctvom poroty, ktorá má pravidlami určený počet členov i ich štruktúru – musí byť však 9 členná a rovnako musí byť zastúpená verejnosť i odborníci na hudbu.

Moderovanie oboch šou prebieha v angličtine a francúzštine. Domáce vysielanie v jednotlivých krajinách je simultánne tlmočené súčasne zo živým prenosom. Pri vyhlasovaní výsledkov sa dejisko súťaže spájalo postupne telemostom s národnými vysielateľmi a zbierali sa tak výsledky hlasovaní divákov, či poroty. Modernizáciou telekomunikačných sietí sa však hlasuje zväčša už len telefonicky.

Helsinki a Eurovízia 2007

Úplnými nováčikmi v tohtoročnej Eurovízii sú Česi a Gruzínci. Tento ročník prináša aj niečo iné. Okrem výstredných kostýmov a chytľavých melódií sa objaví aj vážnejšia téma, ktorou je otázka rovnakých príležitostí pre všetkých. Spevácka súťaž Eurovízia a Európsky rok rovnakých príležitostí pre všetkých sa spojili, aby v rámci týždňa zábavy v Helsinkách sprostredkovali dôležitú skutočnosť, ktorou je, že každý má právo na rovnaké zaobchádzanie. Napriek tomu, že európske antidiskriminačné predpisy sú jednými z najstriktnejších na svete, len tretina obyvateľov EÚ pozná svoje práva, ktoré ju pred diskrimináciou chránia. Zároveň si 64 % opýtaných Európanov myslí, že ide o veľmi rozšírený problém a 51 % sa domnieva, že sa proti nemu dostatočne nebojuje.

Podľa slov komisára Špidlu, ktorý v stredu navštívil Helsinki, je spevácka súťaž vynikajúcou príležitosťou  na informovanie občanov o ich právach: „Dá sa vôbec predstaviť lepšia príležitosť ako toto živé celoeurópske zábavné podujatie, na ktorom sa stretajú najrôznejšie európske tradície a kultúry?“

Nepísaným pravidlom od víťazstva Dany International (vyhrala veľkú cenu v roku 1998), izraelskej umelkyne s jej veľmi populárnou pesničkou Diva, sa stala účasť extravagantných účinkujúcich. Umelecká skupina drag queens travestitov Sestre nastupovali za Slovinsko pred 5 rokmi a skončili v Estónsku na 13. mieste. Krátko pre finále si Slovinsko zo Slovenskom poplietla v príspevku nemecká spravodajská televízia NTV a uťahovali si z nás, že to bude, ako „mnohé roky pred tým – Slovakia 0 points, la Slovaqui 0 point“.

V Nemecku sa Eurovízia teší veľkej podpore aj vďaka popularizácii súkromnými televíziami. Na súkromnom PRO7 každoročne zamestnáva tvorcov relácie TV TOTAL, ktorú moderuje extravagantný šoumen a zabávač Stefan Raab. Ten patrí ale medzi veľkých podporovateľov nemeckej hudobnej scény. V roku 2000 s pomerne komickou pesničkou s názvom blízkym viacerým nemeckým dialektom „Wadde hadde dudde da?“a obrovskou mediálnou podporou najprv vyhral národné kolo a nakoniec získal umiestnenie v prvej päťke. Raab bol aj tvorcom pesničky pre nemenej extravagantného speváka Guildo Horna – „Guildo hat Euch lieb!“ (skončila 7. v 1998)

Tohto roku na pódium vysielajú Dáni umelkyňu DQ – skutočnú „drag queen“ s výstižnou pesničkou „Drama Queen“ a aj za Ukrajinu vystupuje Verka Serdučka, ktorá je v civile 35-ročný komediant a spevák Andrej Danylko. Určite zaujmú aj izrealskí TEAPACKS s „Push the Botton“, ktorí spievajú anglicky, francúzsky i hebrejsky v jednej vojnou inšpirovanej pesničke.

Čoraz častejšie siahajú európski interpreti pri cene Eurovízie po angličtine, ktorá sa smie použiť okrem národných jazykov. A tak aj Bielorus Koldun spieva „Work Your Magic“, v angličtine bude spievať aj ruská dievčenská skupina Serebero – „Song #1″ a pridáva sa k nim aj poľská skupina The Jet Set s „Time to Party“, Maďarka Magdi Rúzsa s „Unsubstantial Blues“. Vlastný a anglický jazyk striedajú Francúzi (LES FATALS PICARDS – „L’amour À La Française„), grécky spevák Serbel – „Yassou Maria“ i Turek (Kenan DoĞulu„Shake It Up Shekerim“).

Zo zoznamu 42 interpretov je Slovákom známy český Kabát, ktorý sa prebojoval z národného Eurosong vysielaného ČT koncom marca 2007 do Helsínk prvý raz hájiť českú hudobnú scénu v Európe. A neznámy nie je ani DJ BOBO, ktorý nechá „oživiť vampírov“ („Vampires are Alive„).

Regionálne sa asi najväčšej podpore aj vďaka veľmi výraznej hudobnej produkcii teší veľká cena Eurovízie na Balkáne, kde súťažia tohto roku hádam všetky bývalé republiky Juhoslávie, Bulharsko i Rumunsko, Fandia aj pobaltské a škadinávske zeme, z ktorých Švédsko, Fínsko, Lotyšsko i Estónsko majú svojho víťaza „veľkého finále“..

Slovensko a Eurovízia

Slovensko na rozdiel od Čechov sa po rozdelení federácie Eurovízie spočiatku pravidelne zúčastňovalo. Ale len do roku 1998. Ako národné kolo využilo aj Bratislavskú lýru, ktorá sa koncom 90. rokov sa prestala organizovať.

Štyrikrát sme sa prihlásili, trikrát kvalifikovali do finále. Nepodarilo sa to len v roku 1993 skupine Elán a jej „Amnestii na neveru“. Po prvotnom neúspechu nastúpil do finále za Slovensko v 1994 Maťo ĎurindaTublatanka  („Nekonečná pieseň„). Najlepšie umiestnenie dosiahol s „Kým nás mášMarcel Palonder, keď skončil dva roky po nich (1996) na 18. mieste. Jedinou a poslednou Slovenkou na Eurovízii bola pred 9 rokmi (1998) Katarína Hasprová. Jej „Modlitba“ si vyslúžila uznanie u Chorvátov, od ktorých získala jediných 8 bodov, ktoré stačili na 21. miesto. Slováci spievali doteraz po slovensky. Ani český Kabát to nenacvičil inak ako v rodnom jazyku. Mimochodom, v Helsinkách bude spievať pieseň s rovnakým názvom, ako naša posledná účastníčka, ale v srbštine – „MolitvuMarija Šerifović.

Pozície:

Ročník 2007 je už 9. rok bez účasti Slovenska v Eurovízií. EurActiv položil otázku, čo si o tom myslia ministerstvo kultúry, STV a SOZA – slovenský zväz autorov a vydavateľov hudobných diel.

Stanovisko Sekcie umenia ministerstva kultúry poskytla Soňa Čermáková Uličná: „MK túto záležitosť oficiálne vôbec nemá v kompetencii.  Neoficiálne však môžeme dodať, že Slovensko bolo istý čas jednou z najaktívnejších krajín, ktoré v prvej polovici deväťdesiatych rokov rozšírili rady účastníckych krajín. V jednom z ročníkov bol dokonca festival Bratislavská lýra národným kolom pre Eurovíziu, ktoré vyhrala Katarína Hasprová.  V posledných ročníkoch Eurovízie úspešne bodujú práve účastníci z nových členských štátov EÚ, ako aj Ruska, Bosny a Hercegoviny a podobne – aj preto sa domnievame,  že ide o veľmi dobrú príležitosť manifestácie myšlienky spoločnej Európy, bez ohľadu na výsledok účastníkov z danej krajiny  (ktorý bol v časoch našej účasti často predmetom kritiky zo strany našich médií).

Dôvodov neúčasti SR môže byť viac: Podmienkou účasti v tzv. kvalifikácii je preberanie priamych prenosov z každého ročníka a zaplatenie účastníckeho poplatku. Hoci koncepcia festivalu prešla zmenami (hlasovanie je transparentné, odpadol povinný orchester ako sprievod, môže sa spievať v angličtine, čo zvyšuje potenciál i diváckej atraktívnosti),  STV podľa našich informácií odmietla aj tento rok plány na slovenskú účasť vrátane organizácie národného kola. Na konkrétne dôvody tohto postoja a prípadnú koncepciu v tomto smere do budúcnosti však odporúčame spýtať sa priamo STV.“

Jozef Gogola, z komunikačného oddelenia STV, vo februári uviedol:  „To, že STV neprihlásila žiadneho zástupcu na posledné ročníky Eurovízie, bolo rozhodnutím predchádzajúcich manažmentov. Slovenska televízia však zvažuje účasť na tomto projekte, reálna by tak mohla byť naša účasť už v budúcom ročníku. Priamy prenos z tohto ročníka neplánujeme vysielať preto, nakoľko neúčasť slovenského zástupcu znižuje aj atraktivitu pre našich divákov.

Podľa Kataríny Tomandlovej (SOZA) „vzhľadom na poslanie SOZA toto združenie nemá právo ovplyvňovať rozhodnutia autorov zúčastniť sa Eurovízie, pripadne rozhodnutia televízie. Určite je to však škoda, že tento priestor na zviditeľnenie slovenskej hudby zostava už toľko rokov nevyužitý.“

Nenechajte si ujsť

V EurActive sa hlasovalo už za niektoré kapely v dnešnom semifinále. Drží samozrejme palce Kabátu a jeho „Malej dáme„, ale aj Moldavčanke Natalii Barbu a jej „Fight„-u, či veselým Izraelčanom zo skupiny Teapaks. Zaujala aj Slovinka a mladá Srbka Marija Šerifovič.

Z Helsinki Arény sprevádzať programom budú Jaana Pelkonen a Mikko Leppilampi. Priamy prenos zo semifinále vysielať dnes budú okolo nás od 21.00 Česká televízia (upútavka ) i Maďarská televízia – MTV Magyar TV. Pridajú sa aj Rakúšania s ORF1 a Poliaci Poľská televízia – Piosenka dla Europy 2007 TVP 1.