Eurovízia: súhra kultúr, či súboj o prestíž?

Bolo to pred desiatimi rokmi o takomto čase, keď na pesničkovej súťaži Veľká cena Eurovízia vo finále hájila slovenské farby Katarína Hasprová a slovenské výsledky hlásila z Mlynskej doliny Alena Heribanová. Odvtedy už Slovensko do súbojov nikoho nevyslalo. Vlani síce Slovenská televízia naznačila, že o slovenskej účasti v tomto ročníku bude uvažovať, ale nakoniec Slovensko tak trochu reprezentovali iba naše vokalistky, ktoré sprevádzali českú speváčku Terezu Kerndlovú. Tá neprešla bránami jedného z dvoch nominačných semifinálových kôl. Oproti vlaňajšku si polepšili Česi v semifinále o jedno miesto.

Popularita súťaže je podľa kvót sledovanosti naďalej veľmi vysoká. Dosiahla viac ako 100 mil. divákov. Veľkú renesanciu vyvoláva toto zápolenie hlavne v krajinách bývalého Východného Bloku, ktoré pred rokom 1990 organizovali viaceré slávne hudobné festivaly, z ktorých určitým klonom Eurovízie bolo známe “Intervidenje”, teda Intervízia.

Aj to môže byť dôvod, prečo za posledných päť ročníkov súťaže zvíťazil až trikrát kandidát z východnej Európy. Komentátor britskej BBC sir Terry Wogan to však vidí inak. Ruské víťazstvo ho priam rozhorčilo. Eurovíziu označil za spolitizovanú, z čoho „je mu zle.“ Wogan tvrdí, že západné štáty sú v súťaži úplne odpísané. „Nemôžeme o tom viac hovoriť ako o hudobnej súťaži. Ešte si rozmyslím, či sa opäť podujmem na komentovanie,“ uviedol v rozhovore pre BBC. Skúseného hlásateľa nahnevalo posledné miesto jeho krajana Andyho Abrahama. „Je to sklamanie, keď vezmeme do úvahy, že Andy v podstate podal asi svoj životný výkon. Na jeho skladbu boli už dávno predtým veľmi dobré ohlasy. Známky však tomu očividne nenasvedčovali,“ dodal.

Vlažne sa k Eurovízii postavil aj komentátor rakúskej verejnoprávenej ORF. Aktuálny ročník podľa neho “nebol až taký výnimočný.”

Prihláška 43 krajín, medzi ktorými boli aj také štáty ako Azerbajdžan, či San Marino však nasvedčuje, že spevácka súťaž ostáva naďalej populárna. Spomedzi krajín susediacich s našou republikou na Eurovíziu neposlalo tentoraz svojho zástupcu Rakúsko, avšak Ukrajina i Poľsko mali svoje ohnivká aj vo finále. V záverečnom bilancovaní nakoniec na dvoch opačných koncoch rebríčka – Ukrajina so speváčkou Ani Lorak (Shady Lady) skončila strieborná, Poľka z plejády “superstárových talentov” Isis Gee (For Life) končila v poslednej trojke.

Rusi podľa správ viacerých zdrojov investovali do tohtoročnej účasti 10 mil. dolárov, dokonca produkciou poverili svetového producenta Timbalanda. V ruských farbách si na súťaži dal “repete” mladý spevák Dima Bilan (Believe), ktorý je v rodnej krajine veľmi populárny.

Pravdou je, že krištáľový mikrofón doteraz Rusku chýbal a v posledných rokoch boli niekoľkokrát v prvej päťke. Vo finále pred dvoma rokmi v Aténach Dimu prekvapivo predbehli fínski hardrockeri Lordi. Tentoraz mu počas sumarizovania výsledkov dlho dýchala na krk grécka “Britney” Kalomira (Secret Combination), pred ktorú sa v závere prehupla Ukrajina.

Dima priniesol do Belehradu určitý druh “mainstreamového” songu, ktorý nebol zlý, ale ani výrazne lepší, ako viaceré ďalšie skladby, komentovali nemecké médiá. Dima určite prekonal svojich konkurentov v okázalosti show, keď na umelom ľade mu tancoval krajan a krasokorčuliarska hviezda Jevgenij Pluščenko a na husliach mu sekundovalo Pluščenkovo “alter ego” Edvin Márton (Maďarsko). Na Dima Bilana sa ponášal aj minuloročný finalista z Bieloruska.Tlačové agentúry sa po výsledkoch zmieňovali o gratuláciách čelných ruských politikov, či pomenovávaní ulice po Dimovi v jeho rodisku na Južnom Kavkaze.

Tohtoročná cena Eurovízie mala vo finále tradične aj zástupcov zo skupiny “recesitov”, kam môžme zaradiť vystúpenie Bosny a Hercegoviny – Laka (Pokusaj), či Francúza Sebastiena Tellier (Devine). Azerbajdžan určite šokoval skôr teatrálnosťou prezentácie dvojice Elnura a Samira (Day After Day). Karnevalovo poňali súťaž aj Lotyši so svojou pirátskou pesničkou.

Nemecko zostalo po zostavení záverečného hodnotenia v miernom šoku, keď boli s Britmi a Poliakmi koncovými svetlami finálového vlaku. A to aj napriek tomu, že do súťaže vyslalo aj v Európe pomerne známu “obnovenú” dievčenskú kapelu No Angels. Nemecký nedelník Bild am Sonntag si kladie otázku „prečo nás nikto nemá rád?“ Skupina No Angels dostala body len z Bulharska a Švajčiarska. Z Bulharska pochádza jedna z jej členiek, avšak v posledných rokoch tu radi dovolenkujú už od konca mája na čiernomorskom pobreží mnohí Nemci. Prekvapivo za Nemecko nehlasovalo Španielsko, kde počty bodov v minulých ročníkoch eurosongu ovplyvňovali oddychujúci Nemci z Baleárskych ostrovov (Mallorca, Ibiza). Podľa názoru laika z redakcie EurActiv.sk, boli No Angels miestami veľmi rozladené, čo sa tiež mohlo podpísať na negatívnom hodnotení.

Pri sledovaní telemostov s národnými televíznymi štúdiami od Dublinu po Baku bolo evidentné, že v hlasovaní vládne silná susedská solidarita hlavne v bývalých štátoch ZSSR, vrátane troch pobaltských republík. Podobne to funguje medzi krajinami bývalej Juhoslávie, štátmi Stredomoria a Škandináviou. Hlasovania zo západoeurópskych štátov vyvolávajú špekulácie, koľkými percentami sa na nich zúčastňujú zahraniční pracovníci, či emigranti. To bolo v prípade podpory Turecka z nemeckého a holandského hlasovania už známym fenoménom. Írsko hlasovalo za Lotyšsko a Poľsko. Vplyv tisícov pracujúcich Poliakov v krajine bol určite zjavný.

VÝSLEDKY:

1. Rusko: Dima Bilan (Believe) – 272 bodov 2. Ukrajina: Ani Lorak (Shady Lady) – 230 3. Grécko: Kalomira (Secret Combination) – 218 4. Arménsko: Sirusho (Qele, Qele) – 199 5. Nórsko: Maria (Hold On Be Strong) – 182 6. Srbsko: Jelena Tomasevic feat. Bora Dugic (Oro) – 160 7. Turecko: Mor ve Otesi (Deli) – 138 8. Azerbajdžan: Elnur & Samir (Day After Day) – 132 9. Izrael: Boaz (The Fire In Your Eyes) – 124 10. Bosna a Hercegovina: Laka (Pokusaj) – 110 11. Gruzínsko: Diana Gurtskaya (Peace Will Come)- 83 12. Litva: Pirates Of The Sea (Wolves Of The Sea) – 83 13. Portugalsko: V. Fernandes (Senhora Do Mar – Negras Aguas) -69 14. Island: Euroband (This Is My Life) – 64 15. Dánsko: Simon Mathew (All Night Long) – 60 16. Španielsko: Rodolfo Chikilicuatre (Baila El Chiki Chiki) – 55 17. Albánsko: Olta Boka (Zemren E Lame Peng) – 55 18. Švédsko: Charlotte Perrelli (Hero) – 47 19. Francúzsko: Sebastien Tellier (Divine) – 47 20. Rumunsko: Nico & Vlad (Pe-o Margine De Lume) – 45 21. Chorvátsko: Kraljevi Ulice & 75 Cents (Romanca) – 44 22. Fínsko: Terasbetoni (Missa Miehet Ratsastaa) – 35 23. Nemecko: No Angels (Disappear) – 14 24. Poľsko: Isis Gee (For Life) – 14 24. Veľká Británia: Andy Abraham (Even If) – 14