Facebook a Nokia budú viac prepojené

Výrobca mobilných telefónov Nokia oznámil, že nový rad tzv. smartphonov umožní používateľom bezprostredne zdieľať status a lokalizačné informácie prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Koncern si od takéhoto kroku sľubuje posilnenie konkurencieschopnosti voči smartphonom iPhone 3G a BlackBerry od spoločností Apple a Research in Motion (RIM).

Zdieľanie informácií na sociálnej sieti by sa malo uskutočňovať cez službu Nokia Ovi, čo je online platforma pre niekoľko typov aplikácií (hry, mapy, médiá, textová komunikácia, hudba), na ktorú sa možno pripojiť z počítača alebo smartphonu Nokia.

Prvý mobilný telefón, ktorý by mal v rámci Nokia Ovi vedieť pracovať aj priamo so zdieľaním statusu a GPS polohy, bude model Nokia N97 mini, ktorý sa dostane do malopredaja v októbri 2009.

"Táto dohoda hovorí, že Nokia doháňa svojich rivalov ako Apple a RIM. Veľkým víťazstvom je, že sa značka Ovi a jej mapové služby dostanú na Facebook," hovorí Paolo Pescatore, analytik CCS Insight.

Spoločnosť Nokia oznámila väčšiu integráciu so sociálnymi sieťami na podujatí "Nokia World" v nemeckom Štutgarte dnes, 2. septembra 2009. Okrem iného predstavila aj nové modely telefónov – X3 a X6, ktoré sa zamerajú najmä na používateľov využívajúcich mobilný telefón aj ako prehrávač hudby.

Uplynulý štvrtok predstavil koncern i novú verziu smartphonu N97, ktorý ako prvý z portfólia ponúka aplikácie založené na linuxovom jadre.

Spoločnosť Nokia v snahe konkurovať produktom iPhone 3G a BlackBerry predstavila v poslednom období viacero noviniek a nadviazala spoluprácu s inými firmami. Spoločne s americkým IT gigantom Microsoft ponúkne v budúcnosti možnosť inštalovať balík kancelárskeho softvéru MS Office na smartphony s operačným systémom Symbian (EurActiv 13/08/09). Koncern v Štutgarte oznámil, že jeho prvý netbook (Nokia Booklet 3G) pobeží na operačnom systéme MS Windows 7.

EurActiv/Reuters