Film podporený Úniou vyhral Oscara

Tvorcovia filmu Das Leben der Anderen. Zdroj: bundesregierung.de

Krátka správa

Tohtoročné vyhlasovanie ocenení Americkej filmovej akadémie dokazuje praktický význam podpory európskej kultúry zo spoločných programov EÚ. Najlepším cudzojazyčným filmom sa stalo dielo nemeckého režiséra Floriana Henckela von Donnersmarcka Das Leben der Anderen (Životy tých druhých). Tento film sa pritom dostal k divákom aj vďaka podpore z európskeho programu MEDIA. Správa z Los Angeles pochopiteľne potešila aj európsku komisárku pre informačnú spoločnosť a média Viviane Redingovú: „Opäť Oscar vyzdvihol európsku kinematografiu.“

Film Životy tých druhých získal z programu MEDIA grant presahujúci pol milióna eur na distribúciu do kín a na DVD mimo hraníc Nemecka. „Film Životy tých druhých, ktorý sa odohráva krátko pred pádom Berlínskeho múru v NDR ukazuje, akú hlbokú ľudskú drámu dokáže európska kinematografia zobraziť na pozadí európskych dejín. Podpora z programu MEDIA zabezpečila to, že sa tento príbeh dostal aj za hranice Nemecka a teraz slávil úspech aj v Hollywoode,“ vysvetlila V. Redingová význam podpory z európskych fondov.

Program MEDIA hrá vedúcu úlohu pri podpore európskeho audiovizuálneho priestoru. Deväť z každých desiatich hlavných filmov v Európe, ktoré sa distribuujú mimo domovskej krajiny dostáva podporu z MEDIA. Na tohtoročnom udeľovaní Cien Americkej filmovej akadémie boli nominované okrem víťazného nemeckého filmu aj ďalšie dva, ktoré získali podporu programu MEDIA: El Laberinto del Fauno od Guillerma del Toro a Efter brylluppet od Susanne Bierovej. Tie získali granty dokopy za 750 tisíc eur. Vlani zasa Oscara za najlepší dokumentárny film vyhral ďalší film podporený z programu MEDIA: La marche de l’Empereur (Pochod imperátorov).

Európsky program MEDIA 2007 slávnostne odštartovali na tohtoročnom filmovom festivale v Berlíne. Podľa doterajších skúseností program podporuje až 90 percent európskych filmov, ktoré sú distribuované za hranice krajiny, v ktorej vznikli. Z rôznych zdrojov Európskej únie získa podporu ročne okolo 300 filmov. Hoci celoročný rozpočet programu je na úrovni výdavkov priemerného hollywoodskeho trháku, podľa odborníkov jeho význam spočíva v tom, že jedno euro z fondov EÚ pritiahne približne 6 eur súkromných investícií.

„Dúfam, že to [víťazstvo filmu Das Leben der Anderen] povzbudí európskych filmových tvorcov,“ vyhlásila európska komisárka. V priebehu najbližších siedmych rokov je v rámci programu MEDIA vyčlenených až 755 miliónov eur. Tento program je určený aj pre slovenských filmových tvorcov a o podporu z neho možno požiadať aj na našom ministerstve kultúry. V pondelok (5. 3.) o tom prinesieme podrobnejšie informácie.