Filmy s podporou EÚ si odniesli siedmich Oscarov

Na 84. udeľovaní Cien Akadémie, zlatých sošiek známych ako Oscar, žali úspechy európske filmy, ktorých distribúciu podporila aj Európska komisia prostredníctvom programu MEDIA.

Francúzsko-belgické dielo The Artist, ktoré získalo päť ocenení vrátane hlavnej ceny za najlepší film, získalo podporu na distribúciu s cieľom podporiť jeho premietanie mimo krajiny pôvodu vo výške 17 tisíc eur. Distribúciu britsko –francúzskej koprodukcie historického filmu Železná lady, ktorý si odniesol dvoch Oscarov, EK podporila sumou 1,5 milióna eur.

Androulla Vassiliou , komisárka EÚ zodpovedná za agendu kultúry, privítala veľký úspech európskej kinematografie a ukážku prínosu programu MEDIA.

„Blahoželám The Artist a Železnej lady. Európsky filmový priemysel opäť ukázal, že dokáže súťažiť s najlepšími a dostať sa na vrchol,“ uviedla. Sama sa zúčastnila dokonca aj premiéry filmu The Artist minulý rok na festivale v Cannes.

EK podporuje kvalitné filmy

Komisia podporila aj ďalších sedem filmov nominovaných na Oscara – Jeden musí z kola von (UK/Francúzsko/Nemecko; €300.000), Albert Nobbs (UK/Írsko; €130.000), Jana Eyrová (UK/USA; €450.000), Býčia hlava ( Belgicko , €20.000), dokument Pina (Nemecko/Francúzsko/UK; €550.000) a dva animované filmy – Mačka v Paríži (Francúzsko/Belgicko/Holandsko/Švajčiarsko; €122.000) a Chico a Rita (Španielsko/UK; €3.000).

Prostriedky z programu MEDIA sú určené nezávislým producentom, distribútorom, organizátorom festivalov a ďalším subjektom v audiovízii. Kritériá pre podporu distribúcie z fondu MEDIA sú rôzne, patrí medzi ne aj predchádzajúci objem predaja lístkov distribútormi pri filmoch z ostatných krajín. Financie sa predovšetkým reinvestujú v budúcich distribučných nákladoch, ale filmy môžu získať prostriedky aj na pred-produkčný proces.

Program MEDIA disponuje v období 2007-2013 rozpočtom 755 miliónov eur na podporu filmového priemyslu a audiovizuálneho sektora.

V rámci budúcej finančnej perspektívy 20014-2020 EK na program Kreatívna Európa, ktorý by zastrešoval súčasné programy Kultúra, MEDIA a MEDIA Mundus, navrhla vyčleniť 1,8 miliardy eur, z toho viac než polovica by sa mala alokovať na program MEDIA. Okrem zvýšeného rozpočtu by európski tvorcovia filmov mohli využiť aj nový garančný fond s rozpočtom viac než 210 miliónov eur, cez ktorý by Európska investičná banka pomáhala financovať kultúru v Európe.